Doprovodné akce

Čtrnáctý ročník archivního semináře doplní řadu doprovodných akcí: výstav, koncertů, setkání a besedy historiků, hudebních historiků, filmových vědců, studentů. Naším cílem je vytvořit otevřený kulturní prostor semináře, na němž by participovali nejen filmoví odborníci a pedagogové, ale také členové klubového hnutí, publicisté, novináři, sociologové a historici a další. V rámci doprovodného programu by mělo dojít jak na důležitá aktuální témata filmového vzdělávání a výchovy, tak také na uvolňovací hudební programy.
 • Výstava: 20 let poté (Rok 1989 v Uh. Hradišti)
  16. 11. - 6. 12. 2009
  kino Hvězda (vestibul)

  Majáles. Tučňák. Hlas z OKRu. Tomahawk. UHáčko. Svícen. Občanské fórum. Nezávislost. Generální stávka. Ještě vám to něco říká? Pokud ano, pojďte zavzpomínat. Pokud ne, přijďte se zajímat. Snaživý pokus o koláž fotografiií, plakátů, filmů, dobových časopisů studentských i občanských, dokumentů oficiálních i neformálních, pohledů tehdejších i nynějších. Za spolupráci děkujeme zejména Slováckému muzeu, Slováckému divadlu, Městu Uh. Hradiště, Gymnáziu Uh. Hradiště, Michalu Stránskému, fotografům se jmény i bezejmenným, soukromým přispěvatelům a spoustě dalších.

 • Výstava: Ladislav Sitenský: Hrdinové z Albionu, RAF a čs. letci v Anglii
  3. 12. 2009 – 6. 1. 2010
  kino Hvězda (sál)

  Tématem velkoformátových snímků jsou stateční čeští letci ve službách RAF (Britské královské letectvo). Jejich život, tváře i stíhačky zachytil v letech 1941 – 1945 proslulý fotograf z Vinohrad a čestný občan Prahy 2 Ladislav Sitenský... Kurátor výstavy Pavel Scheufler k tomu říká: „Hrdinové z Albionu představují nejpozoruhodnější práce Ladislava Sitenského, vzniklé především za jeho pobytu u 312. československé stíhací perutě.“ Právě nebe, které je pomyslným stropem galerie jižních zahrad, hrálo klíčovou kompoziční roli i na většině Sitenského fotografií. Ne náhodou on sám mnohokrát prohlásil, že miluje mraky a protisvětlo. „Jako fotograf je pro mne Ladislav Sitenský symbolem statečnosti, vitality a jakéhosi léčitelského optimismu,“ říká Scheufler. „Patří k těm, které zařazuji do kategorie božský fotograf, u něhož zajímavě fotografovat je stejně přirozené, jako vidět.“ Klasik české fotografie Ladislav Sitenský zemřel v sobotu 14. listopadu ve věku 90 let. (Výstava se koná za laskavé spolupráce s galerií PPF.)

 • Výstava: RAF a českoslovenští letci v Anglii
  3. 12. 2009 – 6. 1. 2010
  kino Hvězda (schodiště)

  Výběr autentických dokumentů z činnosti letců pocházejících z jihovýchodní Moravy ze sbírek Slováckého muzea Uh. Hradiště.

 • Moravské dědictví: Chutě a vůně Slovácka
  Pátek 4. 12. v 18.30 hodin
  kino Hvězda (vestibul)

  Zážitky také pro jazyk, nos a ucho aneb z darů naší země… Pokračujeme v objevování tekutých i pevných dobrot regionálních výrobců v rámci vašeho spokojeného prožití pobytu v Uherském Hradišti, popř. si některé z pochutin můžete i zakoupit domů. Nejen filmem živ je člověk ;o)
  Po zkušenostech z předešlých let i seminářů vám nabídneme opět ochutnávku toho, čím (nejen) žije tento kraj. Budou – a nejen na podívání – prezentovány koláčky paní Josefíkové z Vlčnova, vína pánů Balíčka a Hrušky z Jalubí aj Kudlovic (a možná i některá další), pekařské výrobky Varmužovy pekárny z Boršic u Buchlovic a řeznictví Kružica z Velké nad Veličkou.

 • Znouzectnost + host: NSOS (Přerov)
  pátek 4. 12. od 22.00
  klub a kino Mír
  80 Kč, akreditovaní BS na 3 a více dní: zdarma, ostatní akreditovaní 40 Kč

  Punk-rock-folková formace Znouzectnost, nebo zkráceně ZNC, se objevila na plzeňské alternativní hudební scéně v 80. letech 20. století coby nástupnická kapela po skupině Zastávka Mileč. První nahrávky pocházejí z roku 1984. První veřejné vystoupení bylo v plzeňském VŠ klubu Oko v listopadu 1986. Znouzectnost (hovorově Znouze, zkratkou ZNC) je česká hudební punková skupina přebírající některé prvky z folku. "Znouzectnost je potrhlá možnost, jak z toho mála, co v tomhle světě znamenáme, udělat jedinečnou a nenapodobitelnou událost. Znouzectnost je naše maskovaná blbost a tloušťka, je to stavění stojícího na hlavu a ležícího na nohy, zkrátka princip koření. Prakticky to znamená, že když už můžeme hrát my, tak může každý," řekl v měsíčníku Rock & Pop (1990) bubeník souboru Caine.
  Legendární plzeňskou skupinu podpoří jako předskokani přerovští NSOS.
  www.znc.cz
  www.nsos.cz


 • Punk rock party (DJ Orlos)
  sobota 5. 12. od 22.30
  klub a kino Mír

  Průřez historií První vlny punku včetně krátkých komentářů. K poslechu, ale hlavně k tanci…

Městská kina Uherské Hradiště | www.mkuh.cz | 2011

DAT
Realizace a provoz Dat