Hosté

 • Olga Špátová
  Česká dokumentaristka (*1984), pochází z filmařské rodiny, její otec byl filmový režisér Jan Špáta, matka Olga Sommerová je rovněž autorkou celé řady dokumentárních snímků. Bratr Jakub Sommer se taktéž věnuje filmové tvorbě. Za své krátké hrané filmy získala několik cen na amatérských i profesionálních festivalech doma i v zahraničí. O vztahu se svou matkou natočila film (Ne)cenzurované rozhovory a jednu ze dvou částí společného filmu Láska včera, dnes a zítra. V roce 2007 natočila dokument o pražské písničkářce Radůze s názvem Půjdu, kam chci. V současné době pracuje na dokumentu o inscenaci Národního divadla Dobře placená procházka režiséra Miloše Formana.
 • Jan Špáta (in memoriam)
  (*1932, + 2006)
  Absolvoval obor kamera na FAMU (1957). Od prvního autorského filmu Největší přání z roku 1964 se datuje jeho samostatná režijní tvorba, přestože nadále točí jako kameraman. Za jedenačtyřicet let filmařské dráhy se jako kameraman podílel na stovkách dokumentárních filmů mnoha režisérů. Za třicet čtyři let režijní práce natočil 107 autorských snímků, za něž obdržel přes šedesát cen na domácích a zahraničních filmových festivalech. Jako pedagog působil v Ulmu a na pražské FAMU. V roce 2002 byl na této škole jmenován profesorem. V témže roce získal státní vyznamenání od prezidenta Václava Havla. Svou kariéru zakončil v roce 1998 autorskou zpovědí, filmem Láska, kterou opouštím. Je považován za klasika českého dokumentárního filmu.
 • Pavel Taussig
  Český filmový historik, scenárista, novinář a publicista (*1949). Jedná se o významného českého filmového historika, který své práce také, mimo jiné, pravidelně publikuje v různých společenských, televizních, rozhlasových a filmových časopisech. Kromě toho také účinkuje v bonusových materiálech na mnoha DVD s českými filmy, kde podává svůj odborný komentář k příslušnému snímku. V Československé televizi se také autorsky podílí na přípravě pořadu Úsměvy českého filmu. Je autorem námětu k oscarovému filmu Kolja z roku 1996.
 • Luděk Navara
  (*1964) Od roku 1995 je redaktorem MF DNES. Zabývá se mimo jiné zločiny komunismu a nacismu. Jako scenárista spolupracuje s Českou televizí. Je spoluautorem scénáře televizního dokumentu o vyhnání brněnských Němců po druhé světové válce (A průvod Němců šel...) a dokumentu o nezdařeném odsunu německé rodiny z Potštátska (Odsunutý odsun). Podle jeho knihy Smrt si říká Tutter - nacistický vrah ve službách StB (Host 2002, německy 2005, nakladatelství Attenkofer) byl natočen dokumentární film. V roce 2004 vydal první svazek Příběhů železné opony, v roce 2006 Příběhy železné opony 2 a o rok později Nové příběhy železné opony. První díl Příběhů železné opony se dočkal i německého překladu (opět nakladatelství Attenkofer). V roce 2007 natočil režisér Ján Novák podle Navarovy scenáristické předlohy hodinový dokument o letci RAF a komunistickém vězni Josefu Bryksovi (Muž, který přecenil českou duši aneb Útěky Josefa Brykse). Televizní seriál Příběhy železné opony (autor projektu společně s Lenkou Polákovou) získal ceny Elsa a Trilobit. Je autorem scénáře k dokumentu Dopisy z cely smrti.
 • Michal Procházka
  Dramaturg, filmový publicista (*1975), absolvoval filmová studia na FFUK diplomovou prací zaměřující se na český film roku osmašedesátého a období těsně po sovětské okupaci. Dnes pracuje v literární a kulturní příloze Salon deníku Právo, publikuje v dalších časopisech jako A2, Cinepur, Literární noviny, Divadelní noviny, účastní se řady zahraničních festivalů, sleduje literární dění, ale stejně tak ocení ranní kávu, nastávající jaro, moravské víno či nenadálé setkání v neznámém městě.
 • Alex Švamberk
  Novinář a performer (*1961). Věnuje se mezinárodní policie a subkulturám. Od roku 2003 je zaměstnán na serveru Novinky.cz, kde od kultury přešel k mezinárodní politice se zaměřením na země bývalé Jugoslávie, Blízký Východ, zejména válku v Iráku, a oblast Palestiny, ale také Koreu, zvláště na působení československých členů v Dozorčí komise neutrálních států po uzavření Dohody o příměří, která zakončila Korejskou válku. Současně pokračuje v psaní o tanečním divadle a o hudebních subkulturách. Série jeho rozhovorů s americkými punkovými a hardcorovými hudebníky z let 1991 až 2003 vyšla v knize Nenech se zas oblbnout. Nyní připravuje druhý díl, kde budou rozhovory s britskými punkery, mj. se Sex Pistols, The Clash, The Exploited nebo The Buzzcocks, nebo s filmaři Julienem Templem a Donem Lettsem, které byly otištěny v časopisu UNI. Nadále se věnuje aktivní tvorbě v industriální skupině S/M a v improvizačním freejazzovém mezinárodním sdružení Game. Působí i jako performer, který se zaměřuje na japonský moderní tanec butó, který studoval v Japonsku u Mina Tanaky.
 • Petr Nožička
  Vystudoval jsem chemii na Střední průmyslové škole a VŠCHT v Pardubicích, později ještě specializační studium Moderní směry teplárenství na VUT Brno. Pracoval jsem v chemickém průmyslu, pak jako ředitel městské teplárny a následně jako hudební a filmový publicista. Na střední škole jsem začal s diskotékami (vždy hlavně rockovými, později určeným pamětníkům, ale navštěvovaných zejména mladšími). Na VŠ jsem měl vlastní pořad v rádiu na kolejích a začal jsem s klubovými poslechovými pořady doprovázenými diapozitivy, později videem nebo DVD. V 80. letech jsem příležitostně psával do nezávislých hudebních občasníků. 25 let jsem vedl filmový klub a uváděl jeho představení. Na různých akcích filmových příznivců včetně Letní filmové školy v Uherském Hradišti jsem rovněž uváděl filmy. V počátcích Rocku & Popu jsem se podílel několika málo příspěvky, pravidelně jsem do R & P psal v letech 1999-2002. Pět let (1996-2001) jsem měl na Rádiu Jih vlastní pořady. Byl jsem šéfredaktorem nepříliš dlouho existujícího měsíčníku Classic Rock (2001-02), potom šéfredaktorem přílohy Music World měsíčníku Audio (2002-3). Dále jsem přispíval do Filmového přehledu, DVD Movie, RockShocku a regionálních týdeníků. Od roku 2000 pravidelně aktualizuji a doplňuji databázi narozenin a výročí z hudební oblasti Narozeniny/Stalo se na adrese www.muzikus.cz.
 • Vladimír Hendrich
 • Richard Němec

Městská kina Uherské Hradiště | www.mkuh.cz | 2011

DAT
Realizace a provoz Dat