Programové cykly

sid-nancy.jpg
V letošním roce chceme přiblížit, jak se v kinematografii zrcadlily projevy subkultury punku a undergroundové kultury, které v 70. letech spojily mládež a uměleckou obec, odmítající nástup konzumní, technokratické společnosti či masové kultury. Zaměříme se samozřejmě zejména na britské reálie vzniku a historie tohoto hnutí. Roku 1976 se dostala Velká Británie do krize, což s sebou přineslo velké problémy. Punk se stal v počátcích jedním z mezních příkladů radikálního pojetí „kontrakultury“, která probíhá paralelně vedle té oficiální - a dokonce se snaží oficiální kulturu popírat, stejně jako s její pomocí utvářený společenský systém. Punkové hudební hnutí však nejen odráželo radikalizaci západních společností té doby, ale zároveň inspirovalo i zrod některých disidentských kruhů za železnou oponou.

 • I. Film a punk 70. let 20. století

  20 celovečerních filmů: hraných, hudebních, střihových i dokumentárních, které přibližují vznik, rozvoj, doprovodné jevy i vývoj subkultury ve Velké Británii (a v menší míře i vliv tohoto hnutí i na podmínky u nás).

  Ve výběru jsou zastoupeny jak snímky, které vznikaly bezprostředně v době vzniku vytváření hnutí punk, a to zejména ve spojení s hudební kulturou, tak také tituly, které se ke kultuře punku vracely s odstupem nebo se věnovaly ikonickým kapelám či postavám v životopisném záběru. Celý programový blok pak dále dělíme ještě do tří výrazných oddílů věnovaných třem významným profilům (viz dále). V malé míře se pokoušíme i o doplnění vztahu k české punkové historii. Garanti tohoto bloku jsou Michal Procházka a Alex Švamberk.

  The Punk Rock Movie (V.Británie 1978, Don Letts)
  Punk jako životní postoj (V.Británie, USA 2005, Don Letts)
  The Clash: Westway to the World (V.Británie 2000, Don Letts)
  The Essential Clash (V.Británie 2003, Don Letts, Joe Strummer)
  Jubilee (V.Británie 1977, Derek Jarman)
  Sebastiane (V.Británie 1976, Derek Jarman)
  Nonstop párty (V.Británie 2002, Michael Winterbottom)
  Rude Boy (V.Británie 1980, Jack Hazan)
  Joe Strummer: The Future Is Unwritten (V.Británie, Irsko 2007, Julien Temple)
  Straight to Hell (V.Británie 1987, Alex Cox)
  Najal jsem si vraha (Finsko, V.Británie, Německo, Švédsko 1990, Aki Kaurismäki)
  Punk (V.Británie 1993, Michael Sarne)
  Sex Pistols: Děs a běs (V.Británie, USA 2000, Julien Temple)
  Sid a Nancy (V.Británie, USA 1986, Alex Cox)
  Great Rock 'n' Roll Swindle, The (V.Británie 1980, Julien Temple)
  Never Mind The Sex Pistols: The Alternative History (V.Británie 2007, Alan G. Parker)
  Punk's Not Dead (USA 2007, Susan Dynner)
  Sedm epoch rocku: Punk (V.Británie 2008, Alastair Laurence)
  Visací zámek 1982 – 2007 (ČR 1993, Petr Zelenka)
  Bigbít - díl o punku


 • II. Profily: Don Letts, Joe Strummer, Sex Pistols - John Lydon

  Profily tří výrazných osob, hudebníků či filmařů, které jsou výrazně spjaty s punkovou kulturou. Jednáme stále o osobní účasti anglického režiséra a herce (a příležitostného disk-jockeye) Dona Lettse, který se dlouhodobě věnoval zachycení hudební punkové kultury na filmový pás. Další dvě osoby, které představíme jak v hudebních dokumentech, tak také v dalších jejich filmových rolích, jsou spjaty s dvěma velkými kapelami – The Clash a Sex Pistols. Nabídneme výběr z filmografií všech tří osob a představíme českému publiku i některá méně známá díla. Filmy doprovodí úvody či kinolektoráty filmoví či hudební publicisté Michal Procházka, Alex Švamberk a v jednání je i účast Petra Nožičky a Miro Ulmana.

  The Punk Rock Movie (The Punk Rock Movie, režie: Don Letts, V. Británie 1978)
  Punk jako životní postoj (Punk: Attitude, režie: Don Letts, V. Británie + USA 2005)
  The Clash: Westway to the World (The Clash: Westway to the World, režie: Don Letts, V. Británie 2000)
  Clash na Broadwayi (Clash on Broadway, režie: Don Letts, V. Británie 1982)
  Dancing in the Streets (Dancing in the Streets, režie: Don Letts, V. Británie 1997)
  Rude Boy (Rude Boy, režie: Jack Hazan, V. Británie 1980)
  Joe Strummer: The Future Is Unwritten (Joe Strummer: The Future Is Unwritten, režie: Julien Temple, V. Británie + Irsko 2007)
  Hell W10 (Hell W10, režie: Joe Strummer, V. Británie 1983)


 • III. Další programové cykly

  Přehlídka doplněná besedami s českými pamětníky připomene u nás méně známý kontext kinematografie 70. let, dodnes zatížený českou zkušeností normalizace a tehdejšího návratu totalitní společnosti. Filmová přehlídka uvede výběr britských filmů a také vynikající filmovou adaptaci vlámského filmaře Koena Mortiera Ex Drummer (Belgie-Nizozemí-Francie-Itálie 2007). Mezi další programové cykly patří Česká stopa, letos ve spolupráci s filmovým historikem Pavlem Taussigem věnovaná československým letcům RAF v Anglii či Divoká karta věnující se odkazu architekta Jana Kaplického a jeho působení (nejen) na britských ostrovech. Čtrnáctý ročník archivního semináře doplní řada doprovodných akcí: výstav, koncertů, setkání pamětníků, besedy historiků, filmových vědců, jejichž výstupy budou publikovány.

 • - Vlámské okénko, premiéry, zvláštní uvedení, P100

  Původním záměrem bylo uvést alespoň malou reprezentativní přehlídku současného vlámského filmu, tematicky vnitřně napojenou na buřičské téma punku. Z produkčních důvodů na straně zahraničního partnera uvedeme vynikající současný film, který se po letech ohlíží za historií punku a nahlíží toho hnutí už dnešníma očima. To je případ snímku Ex-Drummer vlámského filmaře Koena Mortiera, který se snaží dále rozvíjet kulturu punku. Toto téma bude rozvedeno i kinolektorátem na téma současného vlámského filmu.

  Cyklus doplníme několika novinkami a předpremiérami: dva snímky Projektu 100 - 2010, současný britský Fish Tank a zejména kultovní Najal jsem si vraha režiséra Aki Kaurismäkiho s hereckou účastí Joea Strummera. V premiéře uvedeme i filmový projekt Electroma francouzského tvůrčího dua Duft Punk, které je považováno za jeden z nejúspěšnějších elektronických projektů současnosti, jak v prodeji alb, tak ohlasu kritiky.

 • - Česká stopa (Češi v Anglii)

  Nový dlouhodobý projekt semináře britského filmu vzniká ve spolupráci s filmovými historiky Pavlem Taussigem a Jiřím Voráčem. Jeho cílem je uvést v život projekt představování filmařských aktivit Čechů (popř. i Slováků) na britských ostrovech - režisérů, kameramanů, herců ad. Projekt by měl každý rok představit jednu až dvě osobnosti a jejich tvorbu, vlivy, jakou stopu po sobě v Anglii zanechali. Pro léta budoucí jsou ve výhledu např. Anny Ondráková, Karel Lamač, Otto Heller, Karel Reisz, Jiří Wiess, Herbert Lom, Sylva Langová, Karel Štěpánek ad.

  Letošní téma akcentuje téma Čeští letci, filmaři a fotografové v RAF v Anglii. Ve spolupráci s filmovým historikem Pavlem Taussigem a novinářem a spisovatelem Luďkem Navarou představíme – a zejména splatíme alespoň částečně dosud nedostatečně oceněné hrdinství - několik filmů a osobností, které zažívali neuvěřitelné okamžiky.

  Současná podoba programu:
  Pavel Taussig: Kinolektorát - Nebeští jezdci a Arnošt Valenta ve službách RAF
  Luděk Navara: Kinolektorát - Josef Bryks a Otakar Černý ve službách RAF
  Nebeští jezdci (ČR 1968, Jindřich Polák)
  Muž, který přecenil českou duši aneb Útěky Josefa Brykse (ČR 2007, Ján Novák)
  Tajemství kufru Arnošta Valenty (ČR 2008, Roman Vávra)
  Nejdůležitější útěk Otakara Černého (ČR 2008, Marcel Petrov)
  Captive Heart, The Srdce v zajetí (V.Británie 1946, Basil Dearden)
  Great Escape, The Velký útěk (USA 1963, John Sturges)

  Téma doplní výstavy a pořady pro školy (viz dále Doprovodné akce a Film a škola).

 • - Divoká karta (výrazná česká nebo slovenská předpremiéra)

  Další téma přivede do Uh. Hradiště hosty a na plátna kina také filmy, kterým jsme udělili divokou kartu zajímavých, pozoruhodných projektů. Režisérka Olga Špátová (a producent společnosti Negativ Richard Němec) bude mluvit nejen o čerstvém projektu Restaurované filmy Jana Špáty, ale také o natáčení snímku Oko nad Prahou a vztahu k architektovi Janu Kaplickému a jeho stavbám. (Jan Kaplický, 18. dubna 1937, Praha – 14. ledna 2009, Praha, byl český architekt, žijící od své emigrace v roce 1968 ve Velké Británii. Zajímavostí je, že Kaplický hraje i jednu z menších rolí v námi uváděném snímku Nebeští jezdci – viz blok Česká stopa.)

  Oko nad Prahou (režie: Olga Špátová, ČR 2010)
  Profil - Jan Kaplický (režie: Jakub Wagner, ČR 2004)
  Restaurované filmy Jana Špáty (režie: Jan Špáta, ČR 2009)

 • - To nejlepší z festivalů 09 (Anifest, Fresh Film Fest, Aerokraťas, Azyl)

  Konec kalendářního roku přináší možnost bilancovat a tak jsme čtyřem zajímavým festivalům a aktivitám nabídli možnost za osobní účasti představit jejich festival a nejlepší snímky ročníku 2009. Vzhledem k povaze festivalů půjde jistě o filmy mladistvé, buřičské a svěží názorem i formou.

Městská kina Uherské Hradiště | www.mkuh.cz | 2011

DAT
Realizace a provoz Dat