Urga

Francie, Sovětský svaz 1991 / 118 min. / titulky

Režie: NIKITA MICHALKOV / Scénář: Nikita Michalkov, Rustam Ibragimbekov / Kamera: Villenn Kaluta / Hudba: Eduard Artěmjev / Hrají: Badema, Bajaertu, Vladimir Gosťuchin, Larisa Kuzněcova, Jon Bochins ad.

Co všechno se může stát, když mongolská žena odmítne manželský sex a když se v široširé stepi ztratí ruský řidič nákladního vozidla... Anekdoticky laděné vyprávění o střetu dvou kultur, které režisér Nikita Michalkov pojednal jako úvahu o ceně technického pokroku. Slovo „urga“ znamená dlouhé bidlo se smyčkou, určené na chytání dobytka. Zabodne-li se však tento nástroj kolmo do stepi, vyjadřuje také prosbu: nyní se milujeme, prosím, nerušte nás. V úvodu stejnojmenného filmu ruského režiséra Nikity Michalkova se urga představuje v obou svých funkcích. Mongolský nomád Gombo se pokouší zmocnit své manželky Pagmy, oba jsou při tom na koních uprostřed širé stepi. Žena se však svému muži vzepře, už mají doma tři děti. Namísto sexuálního potěšení jej pošle do města, aby si tam obstaral prezervativy. Ještě než se tak stane, navštíví Gombovu domácnost ruský řidič Sergej, který sjede z vozovky do stepi a svůj gruzovik „zaparkuje“ v řece. Poté, co Gombo poskytne Sergejovi na noc přístřeší, v němž je Rus svědkem několika pro něj málo přijatelných rituálů, vydají se oba muži do města. Tam prožívá kulturní šok zase Mongol, u nějž se však počáteční zděšení změní ve fascinaci. Když se potom vrací zpátky do stepi, sedí namísto na koni na bicyklu, o jehož rám si opírá zakoupený televizor. Antikoncepci s sebou neveze, stud před smějícími se prodavačkami mu zabránil v její koupi… Ocenění: MFF v Benátkách 1991 - Zlatý lev, Felix 1993 - nejlepší evropský film roku, nominace na Oscara. Snímek bude uveden (po filmu možnost diskuze) rodilými mluvčími, t.č. studujícími v Uh.Hradišti.

Obrázky z filmu

 

Promítání filmu

Film už byl promítán a v nejbližší době se jeho opakování neplánuje.

Letní kino

Městská kina na Facebooku Filmjukebox

Opery Balety

aktuality

Hvězda věci v prodeji

V prodeji jsou tašky, vějíře, frisbee a klíčenka kina Hvězda! Předměty jsou umístěny vedle vchodu s ceníkem, prodej na pokladně.

výstavy

Městská kina jsou členem sítě kin
Europa Cinemas
 
kód & design Jakub Němeček, © 2003 - 2011 Městská kina Uherské Hradiště
Náměstí Míru 951, Uherské Hradiště, 686 01, tel: +420 576 514 200