Ghost Dog – cesta samuraje + KF: Káva a cigareta

USA 1999 / 116 min. / titulky / od 15 let

Režie: JIM JARMUSCH / Scénář: Jim Jarmusch / Kamera: Robby Müller / Hudba: RZA / Hrají: Forest Whitaker, John Tormey, Cliff Gorman, Dennis Liu, Richard Portnow, Tricia Vessey, Henry Silva, Frank Adonis, Victor Argo, Gano Grills, Chuck Jeffreys, Isaach De Bankolé ad.

Parodie černá jako noc, ve které si zabiják – neviditelný „Ghost Dog“ – vybírá své oběti... Ghost Dog (Forest Whitaker) žije na střeše opuštěné budovy ve vlastnoručně vyrobené chatrči na okraji New Yorku, obklopen hejnem ptáků. V samurajské terminologii znamená Ghost Dog: bojovník, zabiják, který umí splynout s nocí a nikým nezpozorován zasadit smrtící a nečekaný úder. Náš bezejmenný hrdina si s pomocí profesionálního zločineckého vybavení umí poradit se všemi bezpečnostními systémy. Jeho bojové umění a způsob života podle knihy filosofie japonských samurajů z něj činí neúnavného a neprůstřelného zločince. Každý japonský bojovník potřebuje být někomu zavázán a právě takovou loajální osobou je pro Ghost Doga mafiánský grázlík s italským přízvukem Louie (John Tormey). V jeho službách Ghost Dog postupně zlikviduje tucet pro mafii nepohodlných lidí. Každý, kdo se ale jednou zaplete s podobnou zločineckou strukturou, musí počítat s tím, že se jednou stane "nebezpečně postradatelným". Mafiánští bossové Ghost Doga po třinácté "zakázce" odepíšou. Nyní je to on, kdo se tak ocitá na černé listině. Kodex Ghost Doga je zrazen, hrdina se musí zachovat striktně podle Cesty samuraje. Zábavné absurdní dílko parodující gangsterky představuje záhadného a zábavného nájemného vraha ve službách italské mafie, řídícího se filosofií japonských samurajů. Šťastnou ruku měl režisér jako vždy při výběru herců. Ojedinělý herecký koncert ve filmu předvádí Forest Whitaker - černošský herec který už exceloval např. ve Hře na pláč (nominace na Zlatý glóbus), nebo ve filmu Smoke (r. Wayn Wang). Jim Jarmusch prokázal svůj hudební cit a ke spolupráci opět vyzval Neil Younga (hudba k filmu Mrtvý muž). Ocenění: snímek byl nominován na Zlatou palmu v Cannes.

Obrázky z filmu

 

Promítání filmu

Film už byl promítán a v nejbližší době se jeho opakování neplánuje.

Letní kino

Městská kina na Facebooku Filmjukebox

Opery Balety

aktuality

Hvězda věci v prodeji

V prodeji jsou tašky, vějíře, frisbee a klíčenka kina Hvězda! Předměty jsou umístěny vedle vchodu s ceníkem, prodej na pokladně.

výstavy

Městská kina jsou členem sítě kin
Europa Cinemas
 
kód & design Jakub Němeček, © 2003 - 2011 Městská kina Uherské Hradiště
Náměstí Míru 951, Uherské Hradiště, 686 01, tel: +420 576 514 200