Amatér

Polsko 1979 / 107 min. / přístupný bez omezení

Režie: KRZYSZTOF KIESLOWSKI / Hrají: Jerzy Stuhr, Malgorzata Zabkowska, Ewa Pokasová, Stefan Czyzewski, Jerzy Nowak ad.

Film Amatér Krzysztofa Kieślowského nesporně patří mezi nezapomenutelná díla polské i světové kinematografie. Přestože je jistým způsobem zakořeněn v době svého vzniku a právem si zaslouží označení „typické dílo kina morálního neklidu“, i dnes klade divákovi řadu zásadních otázek, na které lze stále hledat nové a nové odpovědi. Především v něm ale Kieślowski vzdal v mnoha polohách hold své lásce k filmu. Amatéra Kieślowski napsal přímo na tělo herci Jerzymu Stuhrovi. Oba se již dříve setkali při natáčení filmů Jizva a Klid (1976) a spolupracovali také v roce 1977 v krakovském Starém divadle, kde Kieślowski na základě vlastního scénáře režíroval kroniku dějin poválečného Polska Životopis (Życiorys), ve které výjimečný herec ztvárnil jednu z rolí. Stuhr byl ve své době nejen populárním (a svým způsobem i módním) hercem kina morálního neklidu, Kieślowski v něm také našel vhodného partnera pro společnou realizaci dialogů scénáře filmu. Konečně – tuto spolupráci si oba umělci vyzkoušeli již v případě filmu Klid. Předobrazem hlavního hrdiny se pak stal skutečný amatérský filmař Franciszek Dzida, který ve svém rodném městečku Chybie dodnes točí amatérské filmy.
Snímek vypráví příběh Filipa Mosze – úředníka v továrně v malém městě Wielice nedaleko Krakova, který vede poklidný a v jádru šťastný rodinný život. Zlomovým okamžikem je pro něho ale koupě kamery, kterou si pořídí u příležitosti narození dcerky s úmyslem zaznamenávat její krůčky životem. Filmování se pro něho postupně stává nepostradatelnou vnitřní potřebou, či dokonce posedlostí. Když se navíc ředitel závodu, ve kterém Filip pracuje, dozví o jeho koníčku, nabídne mu, aby natočil k výročí oslav podniku dokument. Později mu díky tomu umožní založit amatérský filmařský klub. Filip se tak zcela nepředpokládaně stává kronikářem dění v továrně, ale i v celém městečku. Je zaujat svou zálibou, dokonce dosáhne prvních úspěchů v soutěžích amatérských filmařů. Jenže o to víc se vzdaluje rodinnému životu a jeho soukromí se postupným zásahem filmu rozpadá. Čím více navazuje kontakt se světem filmu, tím více ztrácí svou jedinou jistotu – rodinu. Manželka ho i s dcerkou nakonec opustí. Snímek získal na MFF v Chicagu Zlatého Huga (nejlepší film), dvě ocenění na MFF v Moskvě ad.

Obrázky z filmu

 

Promítání filmu

Film už byl promítán a v nejbližší době se jeho opakování neplánuje.

Letní kino

Městská kina na Facebooku Filmjukebox

Opery Balety

aktuality

Hvězda věci v prodeji

V prodeji jsou tašky, vějíře, frisbee a klíčenka kina Hvězda! Předměty jsou umístěny vedle vchodu s ceníkem, prodej na pokladně.

výstavy

Městská kina jsou členem sítě kin
Europa Cinemas
 
kód & design Jakub Němeček, © 2003 - 2011 Městská kina Uherské Hradiště
Náměstí Míru 951, Uherské Hradiště, 686 01, tel: +420 576 514 200