Cesta domů + úvod: Feng-yün Song

Čína 1999 / 89 min. / titulky

Režie: ZHANG YIMOU / Scénář: Bao Shi / Kamera: Hou Yong / Hudba: San Bao / Hrají: Zhang Ziyi, Sun Honglei, Zheng Hao, Zhao Yulian, Li Bin ad.

Drobounká a vrásčitá stařenka ve snímku Cesta domů prohlašuje, že její manžel bude z místa, kde zemřel, dopraven domů tak, jak se sluší. Žádná auta, žádné traktory. Musí být přinesen skupinou mužů, aby „nezapomněl cestu domů“. Láska, tradice a oddanost rodině jsou tématy příběhu čínského režiséra Zhang Yimoua, autora mistrných počinů Vyvěste červené lucerny a Shanghai Triad (Šanghajská trojice). Cesta domů rozehrává konflikt mezi starou vdovou (Zhao Yuelin) a jejím synem (Sun Honglei), obchodníkem ve středním věku, který se ve svém autě vrací do zapadlé vesničky na severu Číny, kde vyrostl. Matčino lpění na starém zvyku, který od dob kulturní revoluce už nikdo nedodržuje, synovi připadá jako čirá pověra. Truchlící stařena se však nehodlá vzdát a nakonec se jí podaří dosáhnout toho, aby si její syn začal vážit tradice a rodinné cti nade vše. Prostý příběh se podobá íránskému snímku Odnese nás vítr. Zhang do filmu vnáší dar mistrné obrazové kompozice a příběh rozděluje mezi současnost (natáčenou na černobílý materiál s modrým nádechem) a dávný příběh námluv hrdinových rodičů (natočený barevně a se synovým komentářem). Moderní část se mi nesmírně líbila, zejména prostá průzračnost scén mezi stárnoucí matkou a jejím zmateným synem. Zhangova ostrá paleta barev je velmi působivá a v závěrečné scéně pohřebního průvodu jdoucího sněhem režisér dosahuje vizuální a emociální apoteózy přibližující se jeho nejlepším dílům. Snímek uvede Feng-yün Song - zpěvačka čínského původu a autorka mnoha hudebních a divadelních projektů, která následně od 19.30 vystoupí v kině Hvězda na společném koncertu se Zuzanou Lapčíkovou a Triem PUO.

Obrázky z filmu

 

Promítání filmu

Film už byl promítán a v nejbližší době se jeho opakování neplánuje.

Letní kino

Městská kina na Facebooku Filmjukebox

Opery Balety

aktuality

Hvězda věci v prodeji

V prodeji jsou tašky, vějíře, frisbee a klíčenka kina Hvězda! Předměty jsou umístěny vedle vchodu s ceníkem, prodej na pokladně.

výstavy

Městská kina jsou členem sítě kin
Europa Cinemas
 
kód & design Jakub Němeček, © 2003 - 2011 Městská kina Uherské Hradiště
Náměstí Míru 951, Uherské Hradiště, 686 01, tel: +420 576 514 200