Gagman: autobiografie komika

ČR 1987 / 120 min.

Režie a scénář: JURAJ HERZ / Hrají: Boris Hybner, Jan Kanyza, Tereza Pokorná - Herz, Juraj Herz, Vlastimil Bedrna, Zdeněk Dítě, Helena Růžičková, Jiří Lír, Jaroslav Heyduk, Jan Přeučil, Gabriela Wilhelmová, Zdeněk Srstka, Josef Platz, Jaroslav Čejka, Jaroslava Kretschmerová, Jiří Růžička ml., Radan Rusev, Zdena Sajfertová ad.

V polovině osmdesátých let přepsal Boris Hybner – inspirován pořadem televize Bayerische Rundfunk – do podoby filmového scénáře divadelní trilogii Gagman, Hvězdy, Pentimento, další tři díly v podobném duchu připsal a vstoupil do televizní budovy. Když se hodně dlouho nic nedělo, ujala se myšlenky produkční kancelář v NSR a projekt dojednala s bratislavským televizním studiem, které jej nechalo natočit na Barrandově jako zakázku. Tak tehdy vznikl Gagman. Distribuční práva k jeho rozšíření byla dosud rozšířena přibližně do čtyřiceti zemí. Pro divadelníka Hybnera měla práce na filmu řadu překvapení. „Chystali jsme se natočit němou grotesku o němé grotesce, odehrávající se ve fiktivní společnosti Gastone, volně inspirovanou hollywoodským němým filmem z prvních desetiletí tohoto století. První věta scénáře vždy zněla – Na věži baptistického kostelíka ukazovaly ručičky hodin půl páté... Když jsem se po dlouhé době objevil na barrandovské pláni, ten kostelík tam stál. Kdyby se mě někdy předtím zeptali, jaké má mít například dveře, asi bych se divil, o jaký kostelík jde, že o žádném nevím. Marná sláva, film má přeci jen jiné možnosti. Já jsem zvyklý platit divadelní výpravu a kostýmy ze svého, kdežto najednou jsem měl k dispozici filmové městečko. V divadle mi běžně sekunduje jeden strážník, teď jsem jich mohl mít padesát. Řekl bych, že jsme neměli jen dvě věci: kalifornské slunce a čas.“

Promítání filmu

Film už byl promítán a v nejbližší době se jeho opakování neplánuje.

Letní kino

Městská kina na Facebooku Filmjukebox

Opery Balety

aktuality

Hvězda věci v prodeji

V prodeji jsou tašky, vějíře, frisbee a klíčenka kina Hvězda! Předměty jsou umístěny vedle vchodu s ceníkem, prodej na pokladně.

výstavy

Městská kina jsou členem sítě kin
Europa Cinemas
 
kód & design Jakub Němeček, © 2003 - 2011 Městská kina Uherské Hradiště
Náměstí Míru 951, Uherské Hradiště, 686 01, tel: +420 576 514 200