Anifest

ČR 2009 / 75 min.

Režie: Anifest

Vítězné pásmo z letošního ročníku mezinárodního festivalu animovaných filmů AniFest představuje oceněné, a tudíž ty nejzajímavější filmy ze soutěžních sekcí. Blok obsahuje vítěze v kategoriích nejlepší krátký film do 5ti minut, od 5ti do 15ti minut, od 15ti do 60ti minut, nejlepší studentský film, čestné a zvláštní uznání poroty a cena diváků za nejlepší internetový film. Vedle stále více převládající 2D a 3D animace uvidí diváci v tomto bloku i kresbu na fólie či animaci s pískem.
Příští AniFest, na němž oslavíme 100. výročí narození Karla Zemana, proběhne 18. – 23. 5. 2010 v Třeboni.

Budou uvedeny tyto filmy:

Cena poroty za nejlepší animovaný film v délce do 5 minut
Brzo ve vašich městech / They will come to town
(režie: Thilo Ewers, Německo 2008, 1 min)
Sociální spot vztahující se k problematice globálního oteplování. Díky vytříbené vizuální stránce, technicky bezchybnému provedení i silné melancholické atmosféře nicméně nevytváří dojem „pouhé“ tvorby na zakázku, nýbrž působí jako samostatné, plnohodnotné autorské dílo, které se angažovaně vyjadřuje k důležitému tématu současnosti, jež prezentuje ve stylu hollywoodských velkofilmů.

Cena poroty za nejlepší animovaný film v délce do 15 minut (od 5 do 15 min.)
Deset / Ten
(r. BIF, Francie/France, VB 2008, 7 min)
Nevybíravě brutální a krvavé. A přece snímek tne do živého i v jiném, než doslovném významu. Jako děti jsme se možná báli stoupnout při chůzi po chodníku na čáru. Tento snímek ale novátorským způsobem digitální animace ukazuje, že náš celý život může být právě takovou snahou vyhnout se nebezpečným rozhraním. Přes jistou stylizaci to můžete při sledování tohoto filmu pocítit velmi realisticky na vlastní kůži. Nezbývá než věřit, že na konci našich kroků se vše poskládá ve smysluplný celek.

Cena poroty za nejlepší animovaný film v délce do 60 minut (od 15 do 60 min.)
Řetězová pila / Chainsaw
(režie: Dennis Tupicoff, Austrálie 2007, 24 min)
Téma smrti prostupuje celým dílem Dennise Tupicoffa stejně jako důraz na silný příběh, který tentokrát splétá pomocí netradičního, dopodrobna promyšleného scénáře. Jednotlivé, zpočátku jen zdánlivě nesouvislé dějové linie se postupně skrze detaily a symboly proplétají až k dech beroucímu závěru, v němž se opět střetne láska a smrt, stejně jako již mnohokrát v průběhu celého filmu.

Čestná uznání poroty
ZAHRADA UZAVŘENÁ / THE ENCLOSED GARDEN
(režie: Magdalena Bartáková, VŠUP 2008, 12 min)
Diplomová práce studentky VŠUP je inspirována biblickým textem Písně písní, k němuž autorka přistupuje velmi osobním způsobem. Z jednotlivých veršů, vět a útržků skládá báseň vlastní, soustředěnou především na aspekt „cesty lásky“. Dvě základní atmosféry filmu – světlou radostnou a tmavou noční – vytvořila autorka pomocí prosvícených kreseb na průhledných fóliích a kresby tužkou či černou pastelkou.

Cena poroty za nejlepší studentský film
PĚKNÝ DEN NA PIKNIK / NICE DAY FOR A PICNIC
(režie: Monica Gallab, Belgie 2008, 4 min 17s)
Piknik, to jsou různé dobroty jako sýry, studená kuřecí stehýnka, křupavá bageta, čerstvá zelenina, ovoce a koláčky… O tom, co se ale přitom všem zúčastněným honí hlavou, můžeme leda tak fantazírovat. A to přesně dělá i Monica Gallab ve svém surrealistickém kresleném filmu, kde úředníci v kravatách hrají „škatulata, škatulata, hejbejte se“ a ve vedlejší místnosti hospodyně chystá sandwich.

Zvláštní uznání poroty
SBOHEM / FAREWELL
(režie: Chu-Ling Hsu, Tchaj-wan 2008, 1min 15s)
Snímek Sbohem kombinující roztomilý kýč a ekologické poselství může soutěžit o nejvtipnější variaci na téma globální oteplování. Uprostřed oceánu na tající ledové kře ležící mládě ledního medvěda by snad mohlo přesvědčit i zapřísáhlé sabotéry Kjótského protokolu. Ale to by nejprve na nebi musely plout jen symetrické obláčky, medvědům by se v oku blyštila stříbrná hvězdička a pečení holubi lítali rovnou do pusy.

Cena poroty za nejlepší animovaný film v kategorii zakázkové tvorby
V POHODĚ / TAKÉ IT EASY
(režie: Cesar Diáz Meléndez, Španělsko 2008, 4min 40s)
Z velké většiny pískovou technikou vytvořená animovaná ilustrace španělského videoklipu s jednoduchým poselstvím: „Stop! Neutíkej tak moc rychle…jsi to ty sám koho hledáš…!“

Zvláštní uznání poroty
AHOJ ANTÉNO / HELLO ANTENA
(režie: Veronika Samartseva, Anna Samoylovich, Německo 2008, 4min 40s)
Pro písničkářku s jemně chraplavým hlasem Susie Asado natočily Veronika Samartseva a Anna Samoylovich animovaný kolážový videoklip. Papírová panenka jako zpěvaččino alter ego sedí na střeše pod televizními anténami a popisuje, co všechno se kolem ní děje.

AVG
(režie: Michal Žabka, ČR 2008, 3x 55s )
Michal Žabka natočil sérii tří krátkých spotů, které mají diváka varovat před počítačovými viry a motivovat jej, aby se vždy včas obrátil na AVG. Každý spot má svého „vira“, kterého ale představují jiní, hmatatelnější strašáci z obrazovky.

Cena diváků za nejlepší internetový film
MÉ PRÁZDNINY / MY HOLIDAYS
(režie: N. Chernyseva, Russia 2008, 5min 25s)
Internetová animace Natalie Chernysevy, čerstvé absolventky uralské akademie, popisuje s lehkostí, kterou formálně představují grafické symboly a písmena, její prázdninový deník.

Oficiální webová stránka: www.anifest.cz

Promítání filmu

Film už byl promítán a v nejbližší době se jeho opakování neplánuje.

Letní kino

Městská kina na Facebooku Filmjukebox

Opery Balety

aktuality

Hvězda věci v prodeji

V prodeji jsou tašky, vějíře, frisbee a klíčenka kina Hvězda! Předměty jsou umístěny vedle vchodu s ceníkem, prodej na pokladně.

výstavy

Městská kina jsou členem sítě kin
Europa Cinemas
 
kód & design Jakub Němeček, © 2003 - 2011 Městská kina Uherské Hradiště
Náměstí Míru 951, Uherské Hradiště, 686 01, tel: +420 576 514 200