USA vs. John Lennon

USA 2006 / 96 min.

Režie: David Leaf, John Scheinfeld / Scénář: David Leaf, John Scheinfeld / Kamera: James Mathers / Střih: Peter S. Lynch II / Hrají: John Lennon, Yoko Ono, Tariq Ali, Noam Chomsky ad.

„Hudebník. Lidumil. Národní hrozba.“ Tak zní motto filmového dokumentu dvojice uznávaných amerických scenáristů, režisérů a producentů Davida Leafa a Johna Scheinfelda, který se zaměřuje na Lennonovy mírové aktivity a střety s vládní politikou Spojených států amerických, kde se se svou druhou manželkou, konceptuální umělkyní Yoko Ono, usadil na počátku 70. let. Odrazovým můstkem se pro tvůrce stala přísně tajná složka, kterou si o Lennonovi vedla FBI, přičemž v procesu jejího zkoumání odhalují, že stopy od ní vedly až k samotnému prezidentovi Nixonovi.

„Musician. Humanitarian. National Threat “ That’s the motto of the documentary made by two noted American screenwriters, directors and producers David Leaf and John Scheinfeld that deals with Lennon’s peace activities and arguments with the government policy of the United States. Lennon settled down in the States with his second wife, a conceptual artist Yoko Ono, at the beginning of the Seventies. The starting point of the story is a top secret FBI file on name John Lennon. Some of the traces led the authors of the documentary right to the president Nixon.

„Hudebník. Lidumil. Národní hrozba.“ Tak zní motto filmového dokumentu dvojice uznávaných amerických scenáristů, režisérů a producentů Davida Leafa a Johna Scheinfelda. Jejich snímek USA versus John Lennon zaměřující se na konflikty světoznámého zpěváka a politického aktivisty s americkou vládou byl na podzim roku 2006 s úspěchem promítán na prestižních filmových přehlídkách v Benátkách, Torontu, Telluride, New Yorku či Los Angeles. Ve Velké Británii byl poté premiérově uveden v den výročí Lennonova úmrtí.

Na rozdíl od většiny dokumentárních snímků o osobě Johna Lennona staví Leaf a Scheinfeld cíleně do centra zájmu jeho mírové aktivity a střety s vládní politikou Spojených států amerických, kde se se svou druhou manželkou, konceptuální umělkyní Yoko Ono, usadil na počátku 70. let. Odrazovým můstkem se pro tvůrce stala přísně tajná složka, kterou si o Lennonovi vedla FBI, přičemž v procesu jejího zkoumání odhalují, že stopy od ní vedly až k samotnému prezidentovi Nixonovi. Z úst mnoha účastníků (historiků, publicistů, tehdejších radikálních politických aktivistů a bývalých vládních funkcionářů) ve filmu zaznívají logické úvahy o tom, proč byl Lennon pro americkou vládu nepohodlnou osobou. Hudebník je vyobrazen jako rebelskými postoji pověstný člověk, který obratně využíval skutečnosti, že cokoli udělal, média tomu věnovala pozornost.

Prostřednictvím bohatých archivních záběrů je v dokumentu prezentováno období politických nepokojů a válečných demonstrací v Americe na přelomu 60. a 70. let a dlouhé roky trvající boje Lennona s americkým imigračním úřadem, jimž předcházely pobuřující protestní akce, které s Yoko Ono vedl. Například proslulá "Bed-in for Peace" během jejich líbánek v Amsterdamu, na niž dva měsíce poté navázali v Montrealu, kde nahráli píseň "Give Peace a Chance", jež se okamžitě stala hymnou protiválečného hnutí. V té době rovněž v jedenácti městech světa uskutečnili billboardovou kampaň s heslem "War is over! (If You Want It)" a později se mj. zasloužili o propuštění politického aktivisty Johna Sinclaira z vězení.

V průběhu snímku na mnoha místech zazní hlas Johna Lennona a jeho písně, jejichž texty jsou výmluvným komentářem k veškerému dění na plátně stejně jako ironicky působící závěrečný obraz zpěváka u Sochy Svobody.

Jana Bébarová

Obrázky z filmu

 

Promítání filmu

Film už byl promítán a v nejbližší době se jeho opakování neplánuje.

Letní kino

Městská kina na Facebooku Filmjukebox

Opery Balety

aktuality

Hvězda věci v prodeji

V prodeji jsou tašky, vějíře, frisbee a klíčenka kina Hvězda! Předměty jsou umístěny vedle vchodu s ceníkem, prodej na pokladně.

výstavy

Městská kina jsou členem sítě kin
Europa Cinemas
 
kód & design Jakub Němeček, © 2003 - 2011 Městská kina Uherské Hradiště
Náměstí Míru 951, Uherské Hradiště, 686 01, tel: +420 576 514 200