Choking Hazard

ČR 2004 / 81 min.

Režie: MAREK DOBEŠ / Scénář: Štěpán Kopřiva / Kamera: Martin Preiss / Hrají: Jaroslav Dušek, Jan Dolanský, Anna Fialková, Kamil Švejda, Eva Janoušková, Eva Nadaždyová, Ondřej Neff, Jan "Katana" Sýkora, Robert Rosenberg ad.

Na samotě, hluboko v lesích, kromě personálu sem nezabloudí živá duše, jak je rok uherák dlouhý. Přesně to správné prostředí pro víkendový kurs doktora Reiniše, kurs, který je určen lidem hledajícím smysl života. Čili to pravé pro Hanušovou, Křenovcovou, Lefnerovou v závěsu s Nedobylem a koneckonců i pro Vernera. Ne tak úplně to pravé pro Měchuru, ale to teď nebudeme rozpatlávat. Důležité je, že se účastníci kursu dozví něco o tom, jak žít. A také něco o tom, jak přežít. Z hlubokých lesů, vonících jehličím, hnilobou a krví, se totiž vynoří zombie myslivci. Oči podlité krví, loví oslabené kusy a valí se ve dvou vlnách - nejdříve běžně mručící zombivci, které nezajímá nic jiného než mozky, později jejich sofistikovanější nadřízení, disponující ďábelsky nemrtvou inteligencí. Což je ideální konstelace, protože základní smysloživotní zákon doktora Reiniše zní: "Rozum a instinkt musí být v rovnováze." Takže naši hrdinové nemají šanci. Navíc proti zombivcům stojí sami, bez možnosti záchrany zvenčí, protože se nacházejí na tom nejopuštěnějším, nejodlehlejším místě na Křivoklátsku. Na samotě, hluboko v lesích, kromě personálu tam nezabloudí živá duše, jak je rok uherák dlouhý. Motel Halali je ideální místo. (…) Jistý bonmot praví, že ti, kteří neumějí tvořit, se stávají kritiky. Z filmových kritiků se však někdy stávají režiséři, kteří se prohřešují proti vlastním zásadám. Ale pokud znáte články či texty Marka Dobeše (režie) a Štěpána Kopřivy (scénář), můžete přece jen získat představu o podobě první české zombie-komedie Choking Hazard. (Nejde o chybně napsaný výraz vztahující se k šokování, ale o nápis vyhrožující nebezpečím udušení u hraček obsahujících malé díly.) Není divu, že si vybrali právě tenhle žánr – oba jsou (kromě jiného) i propagátory divných“ filmů, hvězd nižší svítivosti, comicsů a jiného báječného popkulturního svinstva. I autorka těchto řádků Marku Dobešovi vděčí za to, že jí ukázal stezku do ulítlého světa takových velikánů, jako jsou Jim Wynorski, Albert Pyun či – ano – raný Peter Jackson. Díky, Marku! A teď přijde ta horší část recenze. Z textů téhle party, přehuštěných šílenými samoúčelnými vtípky, často chrstalo nadšení a „kámošská“ energie. Totéž patrně vycítíte i z Choking Hazardu, který si zaslouží obdiv přinejmenším jako film vzniklý z vlastních zdrojů ryzím partyzánským způsobem (producenti Dobeš a Narek Oganesjan, kteří ani nežádali o státní grant, razí termín „film-punk“). Právě nízkorozpočtová béčka hřešící už tradičně špatným vkusem ale kladou důraz na nápaditost, talent či alespoň ulítlost svých realizátorů. Při natáčení Choking Hazardu si všichni dost užívali, divák (hlavně ten méně zasvěcený) na tom ovšem asi bude hůř. Kdyby mu film alespoň zaskočil v krku jako ostrý dílek Transformera, bylo by všechno úplně v pořádku! Ale pocit snaživého pobavení (ani debutantsky nejistému režisérovi se nepodařilo „zabít“ všechna vtipná místa scénáře) nakonec vyústí do toho nejhoršího – zmatené nudy.(…) Alena Prokopová (Cinema

Promítání filmu

Film už byl promítán a v nejbližší době se jeho opakování neplánuje.

Letní kino

Městská kina na Facebooku Filmjukebox

Opery Balety

aktuality

Hvězda věci v prodeji

V prodeji jsou tašky, vějíře, frisbee a klíčenka kina Hvězda! Předměty jsou umístěny vedle vchodu s ceníkem, prodej na pokladně.

výstavy

Městská kina jsou členem sítě kin
Europa Cinemas
 
kód & design Jakub Němeček, © 2003 - 2011 Městská kina Uherské Hradiště
Náměstí Míru 951, Uherské Hradiště, 686 01, tel: +420 576 514 200