Aguirre, hněv Boží

SRN, Peru 1972 / 90 min

Režie a scénář: WERNER HERZOG / Kamera: Thomas Mauch / Hudba: Popol Vuh / Střih: Beate Mainka-Jellinghaus / Hrají: Klaus Kinski, Cecilia Rivera, Ruy Guerra, Helena Rojo ad.

Aguirre, hněv Boží je v pořadí třetí celovečerní hraný film Wernera Herzoga a zároveň úplně první, při jehož natáčení spolupracoval s hercem Klausem Kinskim. Příběh je zasazen do první vlny dobývání jihoamerického kontinentu zlatachtivými španělskými conquistadory. Lope de Aguirre (Klaus Kinski) je jedním ze tří šlechticů, kteří se oddělí od výpravy Gonzala Pizzara (Alejandro Repulles) hledající poklady slavného El Dorada. Pod vedením Dona Pedra de Ursúa (Ruy Guerra) se skupina vojáků vydává na strastiplnou cestu amazonskou džunglí. Narůstající problémy a hrozba dalšího zpomalení výpravy vedou ke vzpouře, kterou spustí sám Aguirre, pod jehož vedením se skupina na voru po řece žene stále hlouběji do nehostinného pralesa. Mocí a zlatem posedlý Aguirre v průběhu výpravy zešílí a jeho posedlost stojí výpravu nejeden lidský život.

Třicetiletý režisér Werner Herzog se po přečtení příběhu o neúspěšné výpravě Lopeho de Aguirre a napsání scénáře v autobuse během cesty na fotbalový zápas rozhodl o odvážný kousek. Vydal se s minimálním rozpočtem na vlastní pěst do Peru a natočil zde film, který se pro jeho kariéru stal tím nejklíčovějším. Do hlavní role obsadil excentrického německého herce Klause Kinskiho, v té době známého jako padoucha z italských žánrových filmů. Kinskiho démonická přítomnost na plátně se podepsala i na samotném natáčecím procesu, kdy herec doslova terorizoval celý štáb.

Záběry filmu byly natočeny v chronologickém pořadí, točilo se pouze pět týdnů, nicméně samotné přípravy jich zabraly téměř dvojnásobek. Kameru, na kterou se natáčelo, ukradl Herzog osobně z Mnichovské filmařské školy. Štáb i herci pocházeli z více než desítky zemí, a tak se jazykem, ve kterém probíhala herecká akce, stala angličtina. Přesto je výsledný dabing německý, protože člověk, který byl pověřen vytvořením anglické verze, utekl i s penězi. Dabing byl tedy vytvořen až po návratu do Německa. Kinski údajně požadoval příliš velký honorář, a tudíž jej do rodného jazyka nadaboval někdo jiný.

Hudbu složila německá krautrocková skupina Popol Vuh, která nadále bude Herzogovým dvorním skladatelem. Role Pedra de Ursúa se zhostil slavný brazilský režisér Cinema Novo – Ruy Guerra. Film měl přímý vliv na takové filmy, jakými jsou Coppolova Apokalypsa (Apocalypse Now, 1979) nebo Nový svět (The New World, 2005) Terrence Malicka.

Rudolf Schimera

Obrázky z filmu

 

Promítání filmu

Film už byl promítán a v nejbližší době se jeho opakování neplánuje.

Letní kino

Městská kina na Facebooku Filmjukebox

Opery Balety

aktuality

Hvězda věci v prodeji

V prodeji jsou tašky, vějíře, frisbee a klíčenka kina Hvězda! Předměty jsou umístěny vedle vchodu s ceníkem, prodej na pokladně.

výstavy

Městská kina jsou členem sítě kin
Europa Cinemas
 
kód & design Jakub Němeček, © 2003 - 2011 Městská kina Uherské Hradiště
Náměstí Míru 951, Uherské Hradiště, 686 01, tel: +420 576 514 200