Handicapovaná budoucnost
SRN 1971 / 43 min.
Režie a scénář: WERNER HERZOG / Kamera: Jörg Schmidt-Reitwein / Střih: Beate Mainka-Jellinghaus
Handicapovaná budoucnost patří do raného období tvorby Wernera Herzoga, kdy i některé z dokumentárních snímků natáčel ve vlastní výrobní společnosti Werner Herzog Filmproduktion. Nezávislost na televizních institucích nebo grantových výborech mu umožňovala zabývat se zvolenými tématy explicitněji jako v případě středometrážního snímku o invalidních dětech v Německé spolkové republice.
Handicapped Future? belongs among the early Herzog´s documentary films that were produced in his own production company Werner Herzog Filmproduktion. Independence from television institutions and grant companies allowed him to explore the discussed topics deeper and more explicitly. Handicapped Future? is a middle-length documentary exploring the different treatment accorded to the disabled in Germany and the USA in the 1970s. Herzog visits the families and institutions for the disabled children and considers the possible ways of their integration into the major society.
Handicapovaná budoucnost se soustředí na problematiku, jež byla počátkem sedmdesátých let jen zřídka reflektovaná. Herzog se vypravil do prostředí rodin a institucí, kde vyrůstá mládež s různě deformovanými částmi těla, a zamýšlí se nad možnostmi jejich integrace do společnosti. Do dokumentárního záznamu každodenního života dětí příliš nezasahuje, jen ho místy obohacuje o prvky ankety. Odpovědi rodičů i vrstevníků postižených dětí odhalují pochopení, obavy nebo předsudky. Zatímco děti na hřišti se za své spolužáky nestydí, matka malého chlapce bez končetin se bojí reakcí spoluobčanů tolik, že s ním nechce jít ani nakupovat do obchodu.
Dokument nutí zamyslet se nad otázkou, zda je vhodnější izolovat děti od jejich „zdravých“ vrstevníků, nebo se je pokusit začlenit do „normální“ společnosti. Kritika směřuje nejen k agresi nebo ignorantství německých občanů, ale i k tamnímu nedokonalému systému péče a podpory, který „těm druhým“ nenabízí příliš mnoho alternativ. Řešení spatřuje Herzog v americké inspiraci. Jedna z posledních sekvencí filmu představuje invalidního muže z Kalifornie, který bez jakékoli pomoci usedá za volant speciálně uzpůsobeného vozu. Touto provokativní konfrontací vzbudila Handicapovaná budoucnost po svém uvedení zaslouženou pozornost a napomohla zahájit debaty o situaci postižených lidí v Německu. V témže roce se navíc Herzog vrátil k podobnému tématu celovečerním dokumentem Krajina ticha a temnoty (Land des Schweigens und der Dunkelheit) – portrétem hluché a slepé Fini Straubinger, která obětovala svůj život péči o postižené.
I přes velké množství dokumentů v Herzogově filmografii se hlavní pozornost stále upírá na jeho celovečerní hraná díla. Handicapovaná budoucnost je proto zajímavým dokladem dokumentární angažovanosti jinak spíše apolitického filmaře Wernera Herzoga.
Lukáš Skupa
IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0066820/
Obrázky z filmu
Promítání filmu
Film už byl promítán a v nejbližší době se jeho opakování neplánuje.