Giliap

Švédsko 1974 / 140 min.

Režie a scénář: ROY ANDERSSON / Kamera: John Olsson / Hrají: Wiktor Algrund, Willie Andréason, Anette Arvidsson, Irma Attermark, Pernilla August, Carl-Åke Bergman, Julie Bernby, Doris Ehnberg, Marianne Engqvist, Allan Ewert ad.

Ve stejném roce, v jakém USA opustily Vietnam, měl premiéru druhý celovečerní film Roy Anderssona – Giliap (1975). Točil ho celé dva roky. „Giliap“ je temný příběh o krutých životních podmínkách, a o způsobu, jak se s nimi vyrovnat. Druhý Anderssonův film se výrazně liší od toho prvního (Švédský milostný příběh), což byl od počátku režisérův záměr. Po úspěchu „Příběhu“ na něj totiž ze všech stran tlačili, aby natočil jeho pokračování. Andersson však nechtěl být typem režiséra, který si po prvním úspěšném filmu vycucá z prstu druhý se stejným prostředím a atmosférou, potom třetí a tak dál. Proto je „Giliap“ z úplně jiného soudku. Anderson do něj vkládal velké naděje, ale film si ve Švédsku nenašel ani diváky ani příznivé kritiky. Situace v zahraničí, zejména ve Francii, byla o poznání lepší. „Giliap“ je velice zajímavý film, a to nejen z estetického hlediska. V tomto filmu představuje Andersson svou sociální kritiku mnohem promyšlenějším a stylizovanějším způsobem a udává tak základní tón své příští tvorby. Jeho symbolismus je velmi podmanivý. Bezmoc, kterou ve svém životě i při své práci pociťují všechny tři hlavní postavy, jen odráží.

Promítání filmu

Film už byl promítán a v nejbližší době se jeho opakování neplánuje.

Letní kino

Městská kina na Facebooku Filmjukebox

Opery Balety

aktuality

Hvězda věci v prodeji

V prodeji jsou tašky, vějíře, frisbee a klíčenka kina Hvězda! Předměty jsou umístěny vedle vchodu s ceníkem, prodej na pokladně.

výstavy

Městská kina jsou členem sítě kin
Europa Cinemas
 
kód & design Jakub Němeček, © 2003 - 2011 Městská kina Uherské Hradiště
Náměstí Míru 951, Uherské Hradiště, 686 01, tel: +420 576 514 200