Alois Nebel (5. 10. Premiéra za účasti delegace: režisér Tomáš Luňák ad.)

ČR 2011 / 87 min. / přístupný / D-Cinema

Režie: TOMÁŠ LUŇÁK / Hrají: Miroslav Krobot, Karel Roden, Václav Neužil ml., Tereza Voříšková, Marie Ludvíková, Leoš Noha, Alois Švehlík, Ondřej Malý, Ján Sedal, Ivan Trojan, Klára Melíšková, Simona Babčáková, Jan Vondráček ad.

Nový český film tvůrců Tomáše Luňáka, Jaroslava Rudiše a Jaromíra Švejdíka slaví velký mezinárodní úspěch ještě před premiérou v českých kinech. Byl totiž zapsán do “áčkového” programu mezinárodního festivalu v Benátkách.

Kino Hvězda se zúčastnilo celorepublikové soutěže kin o předpremiéru filmu, v tuhém boji nakonec obsadilo šesté místo s více než tisícovkou hlasů diváků. Předpremiéru tedy nevyhrálo, ale ve středu 5. 10. se mohou při premiéře ve Hvězdě diváci setkat s režisérem snímku Tomášem Luňákem a možná i s dalšími hosty z řad autorů – podrobnosti v jednání. Plánované je jak setkání před filmem, tak samozřejmě po projekci. Slavnostnost hradišťské premiéry dotvoří soutěže a speciální akce.

V kině Hvězda na vás krom premiérového uvedení filmu čeká od 19:30 také malá výstava fotografií Dušana Tománka z natáčení filmu, stylové aperitivní přivítání, živé hudební osvěžení v podání Loňčáků z Modré a další doprovodný program. Podpořte atmosféru večera „dress kódem“ v nádražáckém stylu: vítáni jsou výpravčí, průvodčí, posunovači, štíplístci, toaletářky ad. Každá společná dvojice takto stylově oblečených diváků získává na místě jeden lístek zdarma! V případě, že nádražácké rekvizity a oděvy nevlastníte, pak prosíme, zvolte v duchu filmu oblečení zásadně v barvách černé nebo bílé. Městská kina u této příležitosti vyhlašují několik soutěží, které budou na místě oceněny věcnými dary, které oceněným předá režisér filmu: o nejlepší a nejautentičtější nádražácký oděv; o nejdražší zakoupenou jízdenku Českých drah; o jízdenku Českých drah s největším počtem cestujících

Dlouho očekávaná adaptace kultovního komiksu Alois Nebel autorů Jaroslava Rudiše a Jaromíra 99 přináší temný příběh s atmosférou podobnou filmům jako Scanner Darkly, Sin City nebo Valčík s Bašírem, k jehož realizaci použil režisér Tomáš Luňák poprvé v české kinematografii rotoscoping, unikátní technologii kombinující kreslený a hraný film. Příběh filmu začíná na podzim roku 1989 na železniční stanici Bílý Potok v Jeseníkách, kde slouží jako výpravčí Alois Nebel (Miroslav Krobot). Nebel je tichý samotář, kterého čas od času přepadne podivná mlha. Nejčastěji se mu v ní zjevuje Dorothe (Tereza Voříšková), oběť zločinu spáchaného při odsunu Němců z pohraničí po 2. světové válce. Šedivé dny na nádraží v Bílém Potoce na sklonku socialismu líně plynou, výhybkář Wachek (Leoš Noha) společně se svým otcem (Alois Švehlík) kšeftují s důstojníky sovětské armády. Poklidnou atmosféru naruší jednoho dne tajemný Němý (Karel Roden), který překročí hranice se sekyrou v ruce, aby pomstil svoji matku. Halucinace Nebela nakonec přivedou do blázince a přijde o místo výpravčího. Po propuštění se vydá do Prahy hledat jinou práci u dráhy a na Hlavním nádraží potká svou životní lásku, toaletářku Květu (Marie Ludvíková). Nebel se rozhodne vrátit zpátky do hor, aby se znovu setkal s Němým a souboj s temnými stíny minulosti dovedl do konce.

Obrázky z filmu

 

Promítání filmu

Film už byl promítán a v nejbližší době se jeho opakování neplánuje.

Letní kino

Městská kina na Facebooku Filmjukebox

Opery Balety

aktuality

Hvězda věci v prodeji

V prodeji jsou tašky, vějíře, frisbee a klíčenka kina Hvězda! Předměty jsou umístěny vedle vchodu s ceníkem, prodej na pokladně.

výstavy

Městská kina jsou členem sítě kin
Europa Cinemas
 
kód & design Jakub Němeček, © 2003 - 2011 Městská kina Uherské Hradiště
Náměstí Míru 951, Uherské Hradiště, 686 01, tel: +420 576 514 200