Arabella - Salzburský festival (záznam)

Rakousko 2015 / české titulky / 197 min., 2 přestávky 15 min.

Dirigent: Christian Thielemann / Režie: Florentine Klepperová / Výprava: Martina Segna / Kostýmy: Anna Sofie Tuma / Sbor: Sbor Státní opery v Drážďanech / Orchestr: Orchestr Státní opery v Drážďanech / Osoby a obsazení: Renée Flemingová, Thomas Hampson, Hanna-Elisabeth Müllerová, Daniel Behle, Albert Dohmen, Gabriela Beňačková

Opera Richarda Strausse byla vrcholem Velikonočního festivalu 2014 v Salcburku.

O OPEŘE

Nové zpracování Arabelly, které vůbec poprvé svedlo na jedno jeviště Renée Flemingovou a Thomase Hampsona, se stalo hlavní událostí letošního Salzburského festivalu. Za svůj úžasný výkon v hlavní roli sklidila Renée Flemingová bezpočet pozitivních ohlasů. Deník New York Times deklaroval, že “tak výjimečný zážitek jako je její zpěv, nabitý lyričností i jemným napětím, snadno uhrane každého milovníka opery”.
Na pozadí milostného propletence dvou sester se Strauss pokouší zachytit kouzlo mladistvého snění. Hlavní hrdinka nachází svůj mužský ideál v Mandrykovi. Jejich sňatek se však zkomplikuje záměnou osob a zmateným nápadníkem. Arabella, plná omylů a touhy po nalezení pravé lásky, je Straussovou nejúchvatnější komediální operou.

OBSAH

1. dějství:
Zchudlá aristokratická rodina Waldnerů přichází ke kartářce pro radu jak vyváznout z tíživé finanční situace. Aby mohla být věštba naplněna, je třeba jednu z jejich dcer přestrojit za muže. Starší dcera Arabella se má v blízké době seznámit s bohatým nápadníkem. Jejich vzájemné sbližování má být však velmi komplikované.
Mladší dcera Zdenka, která se vydává za muže, se mezitím zamiluje do Mattea. Ten se naopak marně snaží získat Arabellino srdce. Zdenka, jako Zdenko, se stane Matteovým důvěrníkem a musí snášet jeho zoufalé sebevražedné výhrůžky. Rozhodne se psát Matteovi milostné dopisy pod Arabelliným jménem.
Zástupy ctitelů přijíždějí na ples, aby si získali Arabellino srdce. Ta ale v naději, že potká skutečnou lásku, všechny odmítá a stěžuje si hraběti Elemerovi, že svého vysněného muže, tajemného cizince, jistě již nikdy znovu nepotká, pokud bude nucena si vybrat ještě tento večer. Vrací se Arabella, zkroušená ze své situace. V jejích očích existuje jen jediný tajemný cizinec, o dalším setkání s ním však velmi pochybuje. Doufá, že jí plesové radovánky zvednou náladu.

2. dějství:
Mandryka je na plese představen Arabelle. Ta s radostí zjišťuje, že je to onen tajemný muž a souhlasí se sňatkem. Mandryka objednává šampaňské a květiny, všichni odmítnutí nápadníci opouštějí ples.
Po celý večer čeká zoufalý Matteo na projev Arabellina zájmu. Zdenka mu posílá další milostný dopis, tentokrát i s klíčem, údajně od Arabelliny ložnice. Mandryka to zpozoruje a na snoubenku se rozzlobí. Odchází se opíjet, flirtovat s jinými ženami a pomlouvat její charakter. Waldner je jeho chováním šokován a okamžitě jej z plesu vykáže.

3. dějství:
Arabella se vrací do hotelové lobby a přemítá o svém budoucím životě. Netuší, že se Matteo právě vkrádá do její ložnice. Později se potkávají v lobby, kde jsou vyrušeni Waldnerovými a Mandrykou, který nařkne Arabellu z nevěry.
Uprostřed rozbouřené hádky přichází Zdenka v negližé, přiměje tím všechny přítomné uvědomit si své chybné jednání. Matteo si uvědomí, že vlastně miluje Zdenku, Mandryka žádá Arabellu o odpuštění a ona konečně souhlasí se svatbou.

Oficiální webová stránka: http://www.risingalternative.com/

Obrázky z filmu

 

Promítání filmu

Film už byl promítán a v nejbližší době se jeho opakování neplánuje.

Letní kino

Městská kina na Facebooku Filmjukebox

Opery Balety

aktuality

Hvězda věci v prodeji

V prodeji jsou tašky, vějíře, frisbee a klíčenka kina Hvězda! Předměty jsou umístěny vedle vchodu s ceníkem, prodej na pokladně.

výstavy

Městská kina jsou členem sítě kin
Europa Cinemas
 
kód & design Jakub Němeček, © 2003 - 2011 Městská kina Uherské Hradiště
Náměstí Míru 951, Uherské Hradiště, 686 01, tel: +420 576 514 200