Gabrielova reportáž z mistrovství světa

Nizozemí 2014 / 55 min. / přístupné bez omezení / česky / D-Cinema

Pásma dětských příběhů v dokumentárním cyklu holandské produkce je jeden z nejzajímavějších počinů, který cíleně na téma lidských práv vzniká. Děti, které se ocitají v nelehké situaci, ať už vlivem okolí, vlastních dispozic nebo z vlastní vůle. Učí se překonávat první životní překážky, reagovat na neduhy ve svém okolí a mít na ně vliv. Uvádíme v rámci festivalu Jeden svět v Uh.Hradišti.

Gabrielova reportáž z mistrovství světa ve fotbale
Když se čtrnáctiletý Gabriel dozvěděl, že se v jeho zemi uskuteční mistrovství světa ve fotbale, měl obrovskou radost. Stejně jako ostatní Brazilci kopanou miluje. Netušil ale, že vláda začne kvůli stavbě nové vlakové trati pro přesun fanoušků bourat desítky domů v jeho čtvrti, včetně toho jeho. Aby pomohl zastavit bourání dalších domů, rozhodne se Gabriel bojovat. Začne natáčet reportáže a psát blog. „Pokud v něco věříte, musíte za to bojovat a něco pro to udělat. Nečekejte na pomoc dospělých,“ říká Gabriel.

Haiduc – život na ulici
Když bylo Nicuovi pouhých sedm let, utekl ze strachu z věčně agresivního a opilého otce z domova. Od té doby žije v ulicích rumunské Bukurešti a většinu času tráví zdrogovaný ve společnosti dalších mladistvých narkomanů. Vdechování toxických výparů z igelitových sáčků mu zničilo zdraví natolik, že během dvouměsíčního pobytu v nemocnici skoro zemřel. Rád by se uzdravil a začal znovu chodit do školy, nejdříve se ale musí zbavit závislosti a zhoubného vlivu věčně zfetovaných „kamarádů“. Podaří se Nicuovi s podporou jeho opatrovnice Raluci začít nový život?

Hrdá navzdory chudobě
I v bohatém Nizozemsku žije mnoho rodin na hranici chudoby. Dvanáctiletá Nicky ale dobře ví, že i s minimem peněz si lze uchovat hrdost. Její rodiče jsou bez práce a nemohou jí koupit, po čem zrovna touží. Ona si však vystačí s šaty ze second handu a levným mobilním telefonem. S bratrem chodí každý týden do potravinové banky pro jídlo a nestydí se za to. Svými věcmi obdarovává ještě chudší děti a tímto aktivním přístupem si i u těch největších posměváčků dokáže zjednat respekt.

Obrázky z filmu

 

Promítání filmu

Film už byl promítán a v nejbližší době se jeho opakování neplánuje.

Letní kino

Městská kina na Facebooku Filmjukebox

Opery Balety

aktuality

Hvězda věci v prodeji

V prodeji jsou tašky, vějíře, frisbee a klíčenka kina Hvězda! Předměty jsou umístěny vedle vchodu s ceníkem, prodej na pokladně.

výstavy

Městská kina jsou členem sítě kin
Europa Cinemas
 
kód & design Jakub Němeček, © 2003 - 2011 Městská kina Uherské Hradiště
Náměstí Míru 951, Uherské Hradiště, 686 01, tel: +420 576 514 200