Casanova Federica Felliniho

Il Casanova di Federico Fellini / Itálie 1976 / 166 min. / od 15 let / DVD projekce

Režie: FEDERICO FELLINI / Scénář: F. Fellini / Hrají: Donald Sutherland (Casanova), Tina Aumont, Cicely Browne, Carmen Scarpitta, Clara Algranti, Daniela Gatti, Margaret Clementi, 0limpia Carlisi, ...

„Největšímu milovníkovi všech dob“ věnoval Fellini tři roky práce, naplněné hledáním, nacházením i slepými uličkami. Při psaní scénáře vycházel z Příběhů z mého života, které Giacomo Casanova dokončil na sklonku 18. století na duchcovském zámku, a přestože se jednalo o materiál přísně biografický, nevznikl úhledný portrét tematizované osoby. Fellini svou koncepcí Casanovy překvapil všechny ty, kteří očekávali frivolní dobrodružství v historickém hávu. Údajně libertinský světák má u něj podobu konformního hrdiny, který se za každou cenu touží dostat do dekadentní třídy feudálů. Jiný pohled si vynutil i netypické herecké obsazení. Z původně navrhovaného Roberta Redforda, Al Pacina, Marlona Branda a Giana Marii Volontého se Fellini nerozhodl ani pro jednoho a vybral si herce kanadského původu Donalda Sutherlanda, který dlouhé hodiny trávil v rukou maskérů, než se proměnil v „larvu se skleněným, nehybným zrakem“. Přestože se film vnějškově neustále zabývá sexem, nenabízí mnoho vzrušujících erotických scén. Ty jsou pojaty spíše jako mechanický balet, v souladu se stylizací vyprávění jako existencionalistického „bytí ke smrti“. Casanova, kterého Fellini natáčel celého v angličtině, vyvolal rozporuplné přijetí. Důvodem může být to, že diváci nebyli na netradiční zpracování dostatečně připraveni. Sám tvůrce byl však s filmem spokojen a považoval ho za jeden ze svých nejlepších. Nebyl sám, spisovatel Georges Simenon se Fellinimu svěřil, že při promítání dojetím plakal.

Promítání filmu

Film už byl promítán a v nejbližší době se jeho opakování neplánuje.

Letní kino

Městská kina na Facebooku Filmjukebox

Opery Balety

aktuality

Hvězda věci v prodeji

V prodeji jsou tašky, vějíře, frisbee a klíčenka kina Hvězda! Předměty jsou umístěny vedle vchodu s ceníkem, prodej na pokladně.

výstavy

Městská kina jsou členem sítě kin
Europa Cinemas
 
kód & design Jakub Němeček, © 2003 - 2011 Městská kina Uherské Hradiště
Náměstí Míru 951, Uherské Hradiště, 686 01, tel: +420 576 514 200