Umělcova smlouva / The Draughtsman´s Contract

Velká Británie 1982 / 103 min. / od 15 let

Režie a scénář: PETER GREENAWAY / Hrají: Anthony Higgins, Janet Suzman, Anne Louise Lambert, Hugh Fraser, Neil Cunningham, Dave Hill, David Grant, David a Toni Meyerovi, Nicolas Amer, Suzan Crowloy, Lynda Marchal, Michael Feast, Alastair Cummings ad.

Snímek filmaře Petera Greenawaye ve své době překvapoval originálním přístupem. Dnes patří ke klasickým dílům moderní světové kinematografie. Dobová „detektivka“ se odehrává koncem sedmnáctého století. Zpočátku frivolní galantní historka se mění v tragédii. Důležitější než příběh je však postižení ducha baroka s jeho sklonem k manýrismu a přebujelosti. Dominuje vizuální složka, koncipovaná ve statických, silně estetizovaných obrazech, a záměrná stylizace všech prvků filmového vyjadřování. Důležitá je hudba Michaela Nymana, inspirovaná Henrym Purcellem. Greenaway podle svého zvyku podává barvitý obraz epochy včetně zachycení života panstva, uměleckých manýr, anglických parků, pěstitelství a zahradnictví či stolování. Své místo tu má i pronikání cizích vlivů na anglický venkov. Stylizace je opřena o dobové reálie, pochopení různých detailů však předpokládá hlubší znalosti. Umělcova smlouva patří do historizující linie Greenawayových děl (Prosperovy knihy či Dítě z Maconu).

Promítání filmu

Film už byl promítán a v nejbližší době se jeho opakování neplánuje.

Letní kino

Městská kina na Facebooku Filmjukebox

Opery Balety

aktuality

Hvězda věci v prodeji

V prodeji jsou tašky, vějíře, frisbee a klíčenka kina Hvězda! Předměty jsou umístěny vedle vchodu s ceníkem, prodej na pokladně.

výstavy

Městská kina jsou členem sítě kin
Europa Cinemas
 
kód & design Jakub Němeček, © 2003 - 2011 Městská kina Uherské Hradiště
Náměstí Míru 951, Uherské Hradiště, 686 01, tel: +420 576 514 200