Cesta domů

Čína 1999 / 88 min. / přístupný / titulky

Režie: ZHANG YIMOU / Scénář: Bao Shi / Kamera: Hou Yong / Hudba: San Bao / Hrají: Zhang Ziyi, Sun Honglei, Zheng Hao, Zhao Yuelin, Li Bin, Chang Guifa, Sung Wencheng, Liu Qi ad.

Fascinující příběh o lásce a ztrátě natočený na motivy románu „Remembrance“ (Vzpomínka) spisovatele Bao Shi. Drobounká a vrásčitá stařenka ve snímku prohlašuje, že její manžel bude z místa, kde zemřel, dopraven domů tak, jak se sluší. Žádná auta, žádné traktory. Musí být přinesen skupinou mužů, aby „nezapomněl cestu domů“. Láska, tradice a oddanost rodině jsou tématy sentimentálního příběhu od čínského režiséra Zhang Yimoua, autora mistrných filmů Zavěste červené lucerny a Šanghajská trojice. Zhangovy filmy sledují určitý trend – odklon od historických témat k tématům osobním a intimním. Cesta domů rozehrává konflikt mezi starou vdovou a jejím synem, obchodníkem ve středním věku, který se ve svém autě vrací do zapadlé vesničky na severu Číny, kde vyrostl. Matčino lpění na starém zvyku, který od dob kulturní revoluce už nikdo nedodržuje, synovi připadá jako čirá pověra. Truchlící stařena se však nehodlá vzdát a nakonec se jí podaří dosáhnout toho, aby si její syn začal vážit tradice a rodinné cti nade vše. Tento prostý příběh se podobá íránskému snímku The Wind Will Carry Us (Odnese nás vítr). Zhang do filmu vnáší svůj dar mistrné obrazové kompozice a příběh rozděluje mezi současnost (natáčenou na černobílý materiál s modrým nádechem) a dávný příběh námluv hrdinových rodičů (natočený barevně a se synovým komentářem). Zhangova ostrá paleta barev je velmi působivá a v závěrečné scéně pohřebního průvodu jdoucího sněhem režisér dosahuje vizuální a emociální apoteózy přibližující se jeho nejlepším dílům. Cesta domů získala Velkou cenu na MFF v Berlíně 1999.

Jako bonus uvedeme ukázku z připravovaného snímku Lucie Králové Ztracená dovolená, který se váže k právě probíhající stejnojmenné výstavě.

Obrázky z filmu

 

Promítání filmu

Film už byl promítán a v nejbližší době se jeho opakování neplánuje.

Letní kino

Městská kina na Facebooku Filmjukebox

Opery Balety

aktuality

Hvězda věci v prodeji

V prodeji jsou tašky, vějíře, frisbee a klíčenka kina Hvězda! Předměty jsou umístěny vedle vchodu s ceníkem, prodej na pokladně.

výstavy

Městská kina jsou členem sítě kin
Europa Cinemas
 
kód & design Jakub Němeček, © 2003 - 2011 Městská kina Uherské Hradiště
Náměstí Míru 951, Uherské Hradiště, 686 01, tel: +420 576 514 200