Absolvent

USA 1967 / 105 min. / české titulky / ŠÚ

Režie: MIKE NICHOLS / Scénář: Calder Willingham, Buck Henry, podle románu Charlese Webba / Hrají: Dustin Hoffman, Anne Bancroftová, Katharine Rossová, Murray Hamilton, William Daniels, Elizabeth Wilsonová, Brian Avery, Norman Fell, Marion Lorneová, Alice Ghostlyová, Buck Henry, Eddra Gale, Richard Dreyfuss, Jonathan Hole, Ben Murphy.

Film měl v roce 1967 sedm nominací na Oscara, nakonec získal "jen" jednu - za nejlepší režii. Absolvent měl na mládež ze středostavovských rodin tak obrovský vliv zřejmě právě proto, že pro ni bylo snadné se ztotožnit s dobře situovaným, sympatickým Benem – nejspíš snadnější než s gangstery Bonnií a Clydem či o dva roky později s drogovými dealery z Bezstarostné jízdy. Možná nejrebelštěji dnes na Absolventovi působí obsazení hlavní role. To mělo vedle humoru a chytlavých písniček Simona a Garfunkela tvořících lyricky rytmický kontrast k modernisticky chladným obrazům hlavní podíl na úspěchu filmu. „Legenda“, s níž Ben do příběhu vstupuje, totiž příkře kontrastuje se vzhledem Dustina Hoffmana: premiant, úspěšný sportovec a agilní šéfredaktor univerzitního časopisu si mohl nárokovat vzhled typického amerického blonďáka atletického vzhledu – přesně takového, jakého reprezentoval Robert Redford (ten roli odmítl jako příliš naivní) a jakého ztělesňuje hrdinův sok v lásce Smith (Brian Avery). Film uvede hudební publicista Jiří Černý. Mike Nichols se narodil 6. listopadu 1931 v Berlíně jako Michael Igor Peschkowsky židovským rodičům – ruskému otci a německé matce. Když mu bylo osm, odešla rodina do USA. V 50. letech se prosadil jako herec a zpěvák. Na University of Chicago sice studoval psychiatrii, ale po seznámení s Elaine Mayovou se definitivně rozhodl pro herectví. Společně účinkovali v chicagském improvizačním souboru The Compass, v nočních klubech a v televizi (mj. pořady Keep Talking, Laugh Line). Od roku 1963 se Nichols uplatňoval jako divadelní režisér. Manželský herecký pár Elizabeth Taylorová–Richard Burton mu umožnil v roce 1966 režijně debutovat adaptací komorního dramatu Edwarda Albeeho Kdo se bojí Virginie Woolfové?. Nichols byl za režii nominován na Oscara, kterého získal už o rok později za adaptaci generačního románu Charlese Webba Absolvent, jíž chtěl původně debutovat. Také jeho další úspěšný snímek – černohumorný válečný příběh Hlava-22 – byl adaptací předlohy: tentokrát románového bestselleru Josepha Hellera. V kronice sexuálních zkušeností dvojice přátel od studentských let do dospělosti Tělesné vztahy poprvé obsadil Jacka Nicholsona, který ztvárnil hlavní role i v jeho filmech Věno, Hořkost a Vlk

Obrázky z filmu

 

Promítání filmu

Film už byl promítán a v nejbližší době se jeho opakování neplánuje.

Letní kino

Městská kina na Facebooku Filmjukebox

Opery Balety

aktuality

Hvězda věci v prodeji

V prodeji jsou tašky, vějíře, frisbee a klíčenka kina Hvězda! Předměty jsou umístěny vedle vchodu s ceníkem, prodej na pokladně.

výstavy

Městská kina jsou členem sítě kin
Europa Cinemas
 
kód & design Jakub Němeček, © 2003 - 2011 Městská kina Uherské Hradiště
Náměstí Míru 951, Uherské Hradiště, 686 01, tel: +420 576 514 200