Idioti

Hvězdička, úterý 10.10. 20:00, 25, 50 Kč

Dánsko, Francie, Itálie 1998 / 117 min. / od 15 let / titulky

Režie: LARS VON TRIER / Scénář: Lars von Trier / Kamera: Lars von Trier, Kristoffer Nyholm, Jesper Jargil, Casper Holm / Hudba: Per Streit / Hrají: Bodil Jørgensenová, Jens Albinus, Anne Louise Hassingová, Troels Lyby, Nikolaj Lie Kaas, Louise Mieritzová, Henrik Prip, Luis Mesonero, Knud Romer Jørgensen, Trine Michelsenová ad.

V rodinném domku na předměstí Kodaně žije skupinka intelektuálů, které spojuje zvláštní zábava: hrají si na idioty - různým způsobem mentálně postižené lidi, a záměrně tím provokují své okolí. Na procházce, v restauraci, v bazénu, na exkurzi v továrně... Téma už na první pohled zarážející a krajně nevhodné. Kritika režiséra nejednou nařkla z rouhání a odsoudila ho. Zaslepen domnělou morální převahou leckdo v jednoduché, divácky vděčné situační komice přehlédl pokus o hlubokou výpověď i snahu řešit zásadní otázky: Není nakonec v každém z nás kousek idiota? Kde leží hranice mezi halasně proklamovaným chápáním problémů handicapovaných spoluobčanů a ochotou denně je vídat či žít v jejich blízkosti? Musíme se vůbec neustále přetvařovat a brát život smrtelně vážně? Vůdcovský Stoffer, "vznětlivý idiot", který celou hru vymyslel, postupně ztrácí schopnost udržet ostatní ve hře s předem danými pravidly. Krize nastává, když se jednotliví členové spolku mají předvést v rolích mentálně postižených osob před svými nejbližšími rodinami a spolupracovníky… Film byl v roce 1998 v Cannes nominován na Zlatou palmu, přičemž získal několik cen na dalších festivalech – např. Cenu FIPRESCI na London Film Festivalu.

Obrázky, fotografie

 
Letní kino

Městská kina na Facebooku Filmjukebox

Opery Balety

aktuality

Hvězda věci v prodeji

V prodeji jsou tašky, vějíře, frisbee a klíčenka kina Hvězda! Předměty jsou umístěny vedle vchodu s ceníkem, prodej na pokladně.

výstavy

Městská kina jsou členem sítě kin
Europa Cinemas
 
kód & design Jakub Němeček, © 2003 - 2011 Městská kina Uherské Hradiště
Náměstí Míru 951, Uherské Hradiště, 686 01, tel: +420 576 514 200