Taxidermia

Hvězda, středa 14.02. 20:00, 50 Kč 60 Kč
Rezervace zarezervovat lístky

Maďarsko, Rakousko, Francie 2006 / 91 min. / od 12 let / titulky

Režie: GYÖRGY PÁLFI / Scénář: György Pálfi, Lajos Parti Nagy, Zsófia Ruttkayová / Kamera: Gergely Pohárnok / Hudba: Tobin Amon, Albert Márkos / Hrají: Csaba Czene, Gergõ Trócsányi, Gábor Máté, Marc Bischoff, István Gyuricza ad.

Pálfi ve svém druhém celovečerním snímku mapuje šedesátiletou historii střední Evropy na příběhu tří generací – děda, otce a syna, kteří se v průběhu tří zásadních období 20. století (2. světová válka, komunistická éra a současná postkomunistická éra) snaží realizovat své sny. Příběh dědečka – nepříjemného, surového důstojníka, který se účastnil 2. světové války, následuje zobrazení osudů otce – proslulého šampióna v soutěžích jedlíků v časovém limitu. Film pak vrcholí v epizodě, která sleduje příhody syna – znepokojeného preparátora mrtvých zvířat (taxidermisty), hledajícího nesmrtelnost. Film je tedy rozdělen do tří částí, které se symbolicky jmenují Sperma, Sliny a Krev. Tyto tělesné tekutiny – obrazně řečeno – drží snímek pohromadě jako celek. Režisérovým původním záměrem bylo prozkoumat, jaké příběhy lze vyprávět o jednotlivých částech lidského těla. Co to vlastně je naše tělo? A co je naše identita? Tělo, identita a emoce – to je podle Palfiho svatá trojice, která se prolíná dílem a tvoří jeho pevnou strukturu. Maďarský režisér mísí v představách hrdinů surrealismus s historickými fakty a výsledkem je jakýsi novodobý magický realismus. Celovečerní film Taxidermia považují někteří kritici za zásadní milník v dějinách maďarské kinematografie. Scény plné zvráceností a násilností, připomínající Pasoliniho film Salò aneb 120 dnů Sodomy, nastavují zrcadlo současné deformované společnosti.

Obrázky, fotografie

 
Letní kino

Městská kina na Facebooku Filmjukebox

Opery Balety

aktuality

Hvězda věci v prodeji

V prodeji jsou tašky, vějíře, frisbee a klíčenka kina Hvězda! Předměty jsou umístěny vedle vchodu s ceníkem, prodej na pokladně.

výstavy

Městská kina jsou členem sítě kin
Europa Cinemas
 
kód & design Jakub Němeček, © 2003 - 2011 Městská kina Uherské Hradiště
Náměstí Míru 951, Uherské Hradiště, 686 01, tel: +420 576 514 200