Záhrada

Hvězda, čtvrtek 23.10. 16:00, na průkazky zdarma

Slovensko, Francie 1995 / 99 min.

Režie: MARTIN ŠULÍK / Scénář: Martin Šulík, Marek Leščák, Ondrej Šulaj / Kamera: Martin Štrba / Hudba: Vladimír Godár / Hrají: Roman Luknár, Marián Labuda, Zuzana Šulajová, Jana Švandová, Katarína Vrzalová, Dušan Trančík, Ján Melkovič, Stanislav Štepka, František Kovár, Marta Rašlová, Marián Labuda ml. ad.

Třetí celovečerní film slovenského režiséra Martina Šulíka Zahrada svou poetikou i tématem souzní s předchozí autorovou tvorbou. Hrdinou snímku, který režisér vytvořil s obdobným tvůrčím štábem, jako své předchozí snímky Neha a Všetko, čo mám rád, je muž na prahu „Kristových let”, který musí řešit otázku, co udělá se svým životem. Martin Šulík vypráví ve čtrnácti obrazech metaforické podobenství o Jakubovi a jeho „hostech.” V zásadě si vystačí s jedinou obyčejně neobyčejnou přírodní scénou, kterou křižují jeho osamělé, hledající, ztracené a znovu nalezené bytosti, vedené Jakubem - sadařem, který ve věčné půdě své zahrady konečně našel své kořeny. Cesta, na kterou se vydal, je ale mnohem delší než krátkodobý víkend - a Jakub v té zahradě, jež nezadržitelně spěje ke svému dalšímu podzimu, nachází místo, které dává jeho životu smysl a řád. Úspěšná Záhrada (1995) zachycuje příběh třicetiletého Jakuba (Dušan Luknár) v době, kdy čelí jednomu problému za druhým. Je nespokojený s prací učitele a vztahem ke vdané ženě, nerozumí si s otcem, se kterým sdílí společnou domácnost. Jakub se rozhodne radikálně změnit vlastní život, odjíždí na pár dní na venkov do opuštěného dědečkova domu. Ani netuší, že na tomto podivném místě – v rajské zahradě plné pokušení i poučení – setrvá mnohem déle, než původně čekal. Neobyčejný svět, v němž se ocitá, mu pomůže vidět věci jinak. Snímek symbolizuje potřebu útěku zpět k přírodě spojenou se znovuodhalováním dávných zapomenutých znalostí a zkušeností, hodnot (z dědečkova deníku se Jakub například dozvídá, jak upéct chléb) a zároveň zdůrazňuje potřebu hledání klidu, harmonie a přirozenosti bytí vzdáleného od nepotřebné civilizace. Šulíkův snímek se vyznačuje výraznou a nezaměnitelnou poetikou a zcela specifickým režijním rukopisem, který je poučený principy tvorby některých příslušníků československé nové vlny (Dušan Hanák, Miloš Forman). Šulík, který téměř vždy spolupracuje se svými osvědčenými partnery – kameramanem Martinem Štrbou, scenáristou Ondřejem Šulajem a hudebním skladatelem Vladimírem Godárem, si vystačí s malým množstvím symbolických dialogů, mnohem raději komunikuje s divákem skrze pohádkové obrazy. Vyprávění Záhrady je členěno do čtrnácti kapitol s příslušnými názvy. Na malé ploše se tu tvůrcům podařilo soustředit velké množství významových vrstev: střídají melancholii, groteskno, smích, filozoficko-poetickou linii dokáží úhledně skloubit s parodií a burleskou. Film získal řadu ocenění, mj. i Českého lva za nejlepší film roku 1995.

Obrázky, fotografie

 
Letní kino

Městská kina na Facebooku Filmjukebox

Opery Balety

aktuality

Hvězda věci v prodeji

V prodeji jsou tašky, vějíře, frisbee a klíčenka kina Hvězda! Předměty jsou umístěny vedle vchodu s ceníkem, prodej na pokladně.

výstavy

Městská kina jsou členem sítě kin
Europa Cinemas
 
kód & design Jakub Němeček, © 2003 - 2011 Městská kina Uherské Hradiště
Náměstí Míru 951, Uherské Hradiště, 686 01, tel: +420 576 514 200