Bohémský život

Hvězda, čtvrtek 24.04. 16:00, na průkazku ZF zdarma, 50 Kč

Francie, Itálie, Švédsko 1992 / 100 min. / od 15 let / titulky / D-Cinema

Režie: AKI KAURISMÄKI / Hrají: Matti pellonpää, Kari Väänänen, André Wilms, Evelyne Didi, Jean - Pierre Léaud, Louis Malle, Samuel Fuller, Kenneth Colley, Marc Barbé ad.

Černobílá bohémská komedie plná černého humoru. Jeden z Kaurismäkiho tvůrčích vrcholů je natočen na motivy Murgerova románu Ze života pařížské bohémy (podle kterého vznikla i slavná Pucciniho opera Bohéma). Stejně jako v případě filmů Zločin a trest a Hamlet podniká však Kaurismäki přistupuje k dané předloze velmi volně, aktualizuje ji zasazením do současnosti a upravuje některé postavy a motivy v duchu své lakonické černohumorné poetiky.
Hlavními hrdiny jsou tři bohémové-outsiderové: spisovatel Marcel (André Wilms), malíř Rodolfo (Matti Pellönpää) a hudební skladatel Schaunard (Kari Väänänen), kteří čelí všeobecnému nepochopení a nedocenění své tvůrčí geniality. S tímto nepochopením souvisí tíživá životní situace a vpravdě bohémské přežívání na okraji společnosti. Důležitější než hmotné statky jsou však pro trojici našich hrdinů jejich vlastní umělecká hrdost a povznesenost nad starostmi netalentovaného okolí. Bohémský život je postaven na výjimečně nasnímaných interiérech i exteriérech Paříže, kameraman Timo Salminen klade důraz na čistotu černobílého filmového obrazu a na kontrastní hru světel a stínů. Mnozí kritici označují Bohémský život za nejsmutnější a zároveň nejvyspělejší a vizuálně nejdokonalejší film Akiho Kaurismäkiho. Film získal cenu FIPRESCI na MFF V Benátkách roku 1992.

Obrázky, fotografie

 
Letní kino

Městská kina na Facebooku Filmjukebox

Opery Balety

aktuality

Hvězda věci v prodeji

V prodeji jsou tašky, vějíře, frisbee a klíčenka kina Hvězda! Předměty jsou umístěny vedle vchodu s ceníkem, prodej na pokladně.

výstavy

Městská kina jsou členem sítě kin
Europa Cinemas
 
kód & design Jakub Němeček, © 2003 - 2011 Městská kina Uherské Hradiště
Náměstí Míru 951, Uherské Hradiště, 686 01, tel: +420 576 514 200