V temnotě + předfilm UTB: Romeo a Julie

Hvězda, úterý 27.11. 20:00, 70 Kč 80 Kč
Rezervace zarezervovat lístky

Polsko, Německo, Francie, Kanada 2011 / 145 min. / od 12 let / titulky / D-Cinema

Režie: AGNIESZKA HOLLAND / Hrají: Benno Fürmann, Weronika Rosati, Maria Schrader, Herbert Knaup, Agnieszka Grochowska,Joachim Paul Assböck, Robert Wieckiewicz, Milla Bankowicz, Kinga Preis, Piotr Glowacki ad.

Režisérka Agnieszka Hollandová se ve svém snímku po letech opět vrátila k tematice holocaustu, kterou již dříve zpracovala ve dvou hraných filmech - v německojazyčné Hořké sklizni (Bittere Ernte, 1985) a v groteskně laděném snímku Evropa, Evropa - oba nominované na Oscara. Ačkoli v minulosti několikrát prohlásila, že o tíživé problematice filmy natáčet nebude, nakonec se nechala přemluvit kanadským scenáristou židovského původu Davidem Shamoonem, jehož sugestivní scénář ji uchvátil. Snímek vychází z příběhu, který se odehrál během 2. světové války v nacisty okupovaném polském Lvově. David Shamoon pak vycházel z knižní předlohy Roberta Marshalla In the Sewers of Lvov (V podzemí Lvova) a rovněž se nechal inspirovat vzpomínkami jedné z hrdinek filmu Krystyny Chigerové, popsaných v knize Dziewczynka w zielonym sweterku (Děvčátko v zeleném svetříku). Hrdinou snímku je zloděj a podvodníček a zároveň milující otec i katolík Leopold Socha, Polák ze Lvova, který za 2. světové války ukryl v podzemní kanalizační síti skupinku uprchlíků z židovského ghetta. Celou věc zpočátku vnímá jen jako příležitost k dobrému výdělku a nechává si od Židů za své služby řádně platit. Postupem času, kdy společně prožijí řadu utrpení i chvíle na hraně mezi životem a smrtí, přirostou utečenci Sochovi k srdci a on se rozhodne jim nadále pomáhat zcela nezištně, i za cenu ohrožení života sebe i své rodiny. Na straně druhé, ani židovští uprchlíci nejsou znázorněni jen jako oběti. Strach, děsivé podmínky, ve kterých musejí žít, sobectví, slabost - to vše z nich činí skutečně živé postavy. Hollandová pak za podpory kameramanky Jolanty Dylewské podává plastickou výpověď o tragické době. Film byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší cizojazyčný film; Polish Film Awards: 3 výhry, 7 nominací ad.

Obrázky, fotografie

 
Letní kino

Městská kina na Facebooku Filmjukebox

Opery Balety

aktuality

Hvězda věci v prodeji

V prodeji jsou tašky, vějíře, frisbee a klíčenka kina Hvězda! Předměty jsou umístěny vedle vchodu s ceníkem, prodej na pokladně.

výstavy

Městská kina jsou členem sítě kin
Europa Cinemas
 
kód & design Jakub Němeček, © 2003 - 2011 Městská kina Uherské Hradiště
Náměstí Míru 951, Uherské Hradiště, 686 01, tel: +420 576 514 200