Lucie Lomová, Checomacoco: MANSOS – Ochočení divoši (fotografie a komiks)

Hvězda, čtvrtek 10.04. 17:00, 10. - 30.4.)

Spolek Checomacoco pomáhá indiánskému kmeni Čamakoko v jihoamerické Paraguayi, kde donedávna žila stoletá indiánská dcera legendárního cestovatele a kaktusáře A. V. Friče.
Mansos znamená španělsky krotký, ochočený. Říká se tak i civilizovaným indiánům, jako třeba Čamakokům z Gran Chaca v Paraguayi, které na svých fotografiích zachycuje sdružení Checomacoco. To pomáhá indiánům s českou krví co nejlépe obstát v dnešním světě. Onu „českou krev“ tam přivezl jeho děd, známý cestovatel a botanik Alberto V. Frič. Podle jeho knihy o indiánu Čerwuišovi vznikl komiks Lucie Lomové Divoši, který výstava také představí. Jeho příběh se odehrává před sto lety v Evropě i Gran Chacu a přináší téma devastace tradičního indiánského způsobu života naší civilizací. A potažmo také klade otázku, co si počít s tímto břemenem. Sdružení Checomacoco na ni odpovídá účinným způsobem. Výstava bude zahájena za osobní účasti Lucie Lomové a zástupců sdružení Checomacoco ve čtvrtek 10. dubna v v 17.00 hodin.
Výstava „Divoši“ nabídne zajímavé spojení komiksu významné české umělkyně Lucie Lomové a fotografií obyvatel kmene Čamakoko z jihoamerické Paraquye, pořízených společností Checomacoco při opakovaných návštěvách. Spojnicí se stal významný český cestovatel, botanik a antropolog světového významu Alberto Vojtěch Frič (1882 -1944) jenž přivezl v roce 1908 do Prahy indiána Čerwuiše z kmene Čamakoko. Komiks či spíše kreslený román „Divoši“, jenž vznikal po dobu 3 let, vypráví dobrodružství Čerwuiše při jeho pražském pobytu. Lucie Lomová, uznávaná autorka i v zahraničí, obdržela za tento umělecký počin cenu Muriel 2011 v kategoriích Nejlepší původní český komiks a Nejlepší původní scénář. Výstava je doplněna krásnými fotografiemi indiánů kmene Čamakoko z doby současné, jež byly pořízeny neziskovou společností Checomacoco. Tato společnost manželů Fričových se snaží pomáhat Indiánům kmene ČAMAKOKO ve vesnici Puberto Esperanza na horním toku řeky Paraguy, jež hledají nové možnosti uplatněni.
Domorodci-nomádi z Gran Chaka přišli během 20. století o možnost žít svým původním způsobem jako lovci a sběrači – krajina byla drasticky vykácena a vypálena a odvěká indiánská území změnili farmáři v pastviny a plantáže. Čamakokové byli v poslední třetině minulého století nuceni usídlit se na břehu řeky Paraguaye na určených pozemcích a v několika stálých vesnicích se učí v nových podmínkách žít jako jiní chudí venkované v odlehlé oblasti. Snaží se najít způsob pravidelného a důstojného výdělku především zemědělskou činností, chybějí jim však základní finanční prostředky i zkušenosti. Díky vytrvalé asistenční činnosti spolku Checomacoco a finanční pomoci drobných českých dárců a krajanského odboru Ministerstva zahraničí indiáni „s českými kořeny“ od roku 2006 chovají hovězí dobytek, v polopouštní oblasti mají vodu pro napajedla i zavlažování rodinných políček, mladí lidé získávají s českou podporou tolik potřebné zemědělské vzdělání. Několik absolventů a jejich rodin založilo osadu se symbolických názvem Nueva Esperanza (Nová Naděje). Podpora soukromých osob z České republiky směřuje i do zdravotnictví a dalšího vzdělání.

Oficiální webová stránka: http://www.checomacoco.cz/
Obrázky, fotografie

 
Letní kino

Městská kina na Facebooku Filmjukebox

Opery Balety

aktuality

Hvězda věci v prodeji

V prodeji jsou tašky, vějíře, frisbee a klíčenka kina Hvězda! Předměty jsou umístěny vedle vchodu s ceníkem, prodej na pokladně.

výstavy

Městská kina jsou členem sítě kin
Europa Cinemas
 
kód & design Jakub Němeček, © 2003 - 2011 Městská kina Uherské Hradiště
Náměstí Míru 951, Uherské Hradiště, 686 01, tel: +420 576 514 200