Rigoletto - Vídeňská státní opera živě

Hvězda, sobota 20.12. 19:30, 300 Kč, abonná 250 Kč
Rezervace zarezervovat lístky

Rakousko 2014 / české titulky

Dirigent: Franz Welser-Möst / Režie: Pierre Audi / Výprava: Christof Hetzer / Osvětlení: Bernd Purkrabek / Dramaturgie: Bettina Auer / Sbor: Sbor Vídeňské státní opery / Orchestr: Orchest Vídeňské státní opery / Osoby a obsazení: Simon Keelyside, Piotr Beczała, Valentina Naforniţa, Elena Maximova

Intenzivní drama vášně, zrady, lásky, odplaty a vraždy je Verdiho mistrovským dílem

O OPEŘE

Tragický příběh a famózní árie, to jsou dvě věci, kterými Verdiho Rigoletto upoutává pozornost publika již od svého prvního uvedení. Jedna z nejpopulárnějších árií všech dob “La donna e’ mobile” (Ó, jak je měnivé to srdce ženy) je tak chytlavá, že Verdi přikázal tehdejšímu protagonistovi, aby si ji před premiérou v roce 1851 nikde na veřejnosti nebroukal, neprozpěvoval, ani nepískal.
Verdiho Rigoletto je dramatem o společenské nerovnosti, v němž se hlavní postava shrbeného šaška potýká se sebenenávistí, až nezdravou láskou vůči své dceři a pohrdáním šlechtou. Verdi skvěle kombinuje rozmanitost melodií s dramatičností příběhu, a vytváří tak široký prostor pro projevy vášně, lásky a zrady.

OBSAH

1. dějství
Úvodní scéna se odehrává na plese v paláci vévody z Mantovy. Vévoda se chvástá svými milostnými úlovky. Dnešní večer si vybral za cíl hraběnku Ceprano. Rigoletto, hrbatý dvorní šašek, zesměšňuje jejího žárlivého manžela. Marullo prozrazuje, že má Rigoletto tajnou milenku, kterou chodí noc co noc navštěvovat. Spolu s hrabětem Cepranem se dohodnou, že ji unesou. Přichází hrabě Monterone a dožaduje se omluvy za zneuctění své svedené dcery. Proklíná Rigoletta za jeho posměšky.
Na cestě z plesu potkává šašek nájemného vraha Sparafucila, který mu nabízí své služby. Rigoletto však odmítá. Přichází domů, pozdraví se s dcerou Gildou, o níž si ostatní myslí, že je jeho milenkou. Později když Rigoletto odejde, podplatí hrabě Gildinu guvernantku a v převleku studenta vyznává Gildě lásku. To už však do domu vtrhnou dvořané a Gildu unášejí.

2. dějství
Dvořané oznamují vévodovi z Mantovy, že unesli Rigolettovu milenku a zavřeli ji do jeho komnaty. Vévoda poznává Gildu a nadšeně ji vítá. Šašek vystupuje proti dvořanům a oznamuje jim, že unesená dívka není jeho milenkou ale dcerou. Gilda se později svěřuje svému otci se svojí náklonností vůči vévodovi. Rigoletto se zlobí a slibuje vévodovi pomstu za sebe i za Monterona, kterého dal vévoda mezitím uvěznit.

3. dějství
Rigoletto bere svoji dceru do Sparafucilovy hospody, aby Gilda na vlastní oči viděla, jak zhýralý život vévoda vede. Gilda slyší vévodův zpěv a vidí, jak se dvoří Sparafucilově sestře, tanečnici Maddaleně. Gilda lamentuje nad jeho prostopášností, ale stále ho miluje. Rigoletto najímá Sparafucila, aby vévodu zabil a přinesl mu jeho mrtvolu. Maddalena, jež je do vévody také zamilovaná, Sparafucila přesvědčuje, aby ho nechal žít. Sparafucile jí nabízí kompromis a navrhuje, že místo něj zabije první osobu, která do půlnoci vkročí do krčmy. Gilda celý rozhovor vyslechne a rozhodne se pro vévodu obětovat. Vejde do dveří, Sparafucile ji probodne a předá její tělo Rigolettovi. Zdáli je slyšet vévodův zpěv. Šašek s hrůzou zjišťuje, že tělo, které drží, patří jeho dceři. V mysli se mu vybavuje Monteroneho kletba.

Oficiální webová stránka: http://www.risingalternative.com
Letní kino

Městská kina na Facebooku Filmjukebox

Opery Balety

aktuality

Hvězda věci v prodeji

V prodeji jsou tašky, vějíře, frisbee a klíčenka kina Hvězda! Předměty jsou umístěny vedle vchodu s ceníkem, prodej na pokladně.

výstavy

Městská kina jsou členem sítě kin
Europa Cinemas
 
kód & design Jakub Němeček, © 2003 - 2011 Městská kina Uherské Hradiště
Náměstí Míru 951, Uherské Hradiště, 686 01, tel: +420 576 514 200