Don Giovanni - záznam z festivalu v Salcburku

Hvězda, čtvrtek 05.02. 19:30, 300 Kč, abonná 250 Kč.
Rezervace zarezervovat lístky

Rakousko 2014 / české titulky

Dirigent: Christoph Eschenbach / Režie: SVEN-ERIC BECHTOLF / Obsazení: IldebrandoD’Arcangelo, Luca Pisaroni, LennekeRuiten, Anett Fritsch, Tomasz Konieczny ad.

Temný námět zoufalství spolu s Mozartovou silně pochmurnou, napínavou, extrémní a přesto úžasnou hudbou.

O OPEŘE

Z Mozartovy spolupráce s libretistou Lorenzem La Pontem vzešly tři opery. Jednou z nich, tou nejtemnější a nejdepresivnější, je právě Don Giovanni. Všechny hlavní postavy, svůdník i svedené, jsou přímo posedlé nezvladatelným šílenstvím, jsou zmítány ve víru Mozartových depresivních přesto však geniálně vytříbených melodií. Francouzský spisovatel Pierre Jean Jouve charakterizoval Mozartovu dokonalost následovně: “V tomto inspirujícím díle je instinkt schopen takové hysterie, tak extrémního jednání, opojení i totálního bezvědomí, absolutního pozitivismu i čistého negativismu, až to všechny ty z nás, kteří v sobě skrýváme podobné tendence, vnitřně rozervává, stahuje do beznaděje a do nejtemnějších propastí lidské duše.”

OBSAH

1. dějství
Don Giovanni se pokouší získat srdce donny Anny. V zápalu boje však usmrtí jejího otce a prchá. Anna přivolá na pomoc svého snoubence dona Ottavia a žádá ho, aby vraha vypátral a pomstil otcovu smrt. Za úsvitu se don Giovanni náhodně setkává s donnou Elvírou, které dal před nedávnem košem. Zatímco přemýšlí, jak se ze situace co nejrychleji vykroutit, jeho kumpán Leporello chrlí na Elvíru seznam všech Giovanniho milenek. Další z jeho obětí se má stát mladá venkovanka Zerlina. Giovanni přichází na její svatební hostinu, odvádí si Zerlinu stranou a zasype ji sliby bohatství a lásky. V tom ale na scénu přicházejí Anna s Ottaviem i Elvíra, která mladou nevěstu varuje. Anna rozpozná v Giovanniho hlase vraha svého otce a naléhá na Ottavia s prosbou o pomstu. Mezitím Zerlina uklidňuje Masetta. Během večera se snaží Giovanni tajně odvést Zerlinu z oslavy, když je však odhalen, svádí vinu na Leporella.

2. dějství
Don Giovanni si mění šaty s Leporellem, a zatímco ten se setkává s Elvírou a předstírá vůči ní náklonnost a lítost, Giovanni se pokouší svést její pokojskou. Masetto naletí na trik s převlekem a v domnění, že jde o Leporella, se od něj snaží vyzvědět, kde je Giovanni. Dostává ale lživé informace a omylem přepadává Masetta.
Leporello s Elvírou se zatím střetávají s Annou, Ottaviem, Zerlinou a Masettem. Všichni volají po Giovanniho smrti, jen Elvíra je shovívavá. Leporello shazuje masku, žádá o odpuštění a bere nohy na ramena.
Don Giovanni se na útěku setkává s Leporellem na hřbitově před sochou starého komtura. Socha k nim začne promlouvat, kárá Giovanniho za jeho skutky, ale přijímá jeho posměšné pozvání na hostinu.
Schyluje se k večeři. Donna Elvíra se ještě naposledy snaží přemluvit dona Giovanniho k nápravě, ale je odmítnuta. Přichází socha komtura. Při podání ruky klesá don Giovanni k zemi a propadá se do pekla.
Leporello oznamuje všem přítomným pánovu smrt. Všichni se společně radují ze šťastného konce.

Oficiální webová stránka: http://www.risingalternative.com
Obrázky, fotografie

 
Letní kino

Městská kina na Facebooku Filmjukebox

Opery Balety

aktuality

Hvězda věci v prodeji

V prodeji jsou tašky, vějíře, frisbee a klíčenka kina Hvězda! Předměty jsou umístěny vedle vchodu s ceníkem, prodej na pokladně.

výstavy

Městská kina jsou členem sítě kin
Europa Cinemas
 
kód & design Jakub Němeček, © 2003 - 2011 Městská kina Uherské Hradiště
Náměstí Míru 951, Uherské Hradiště, 686 01, tel: +420 576 514 200