Plechový bubínek

Hvězda, čtvrtek 02.10. 16:00, na průkazku ZF zdarma, 50 Kč

Německo 1979 / 142 min. / od 15 let / titulky

Režie: VOLKER SCHLÖNDORFF / Scénář: Jean-Claude Carrière, Schlöndorff, G. Grass a Franz Seitz / Hudba: Maurice Jarre a Friedrich Meyer, píseň Lothar Brühne / Hrají: Mario Adorf, Angela Winkler, David Bennent, Katharina Thalbach, Daniel Olbrychski, Tina Engel, Berta Drews, Roland Teubner, Tadeusz Kunikowski, Andréa Ferréol, Heinz Bennent, Ilse Pagé, Werner Rehm ad.

Děj se odehrává v letech 1899 - 1945 a sleduje osudy postav na pozadí proměn města Gdaňska, sleduje také Oskarův příběh. Oskar má podle Schlöndorfa dvě typické vlastnosti své doby: odmítání a protest. Brání se účasti ve světě dospělých tak důsledně, že odmítne vyrůst. Protestuje tak hlasitě, že jeho hlas rozbíjí sklo. Jedním z mnoha problémů realizace bylo obsazení hlavní role. Po dohodě s autorem bylo rozhodnuto, že Oskar musí být chlapec, nikoli lilipután. Šťastná volba padla na Davida Benneta. Snímek získal Zlatou palmu na MFF v Cannes ex aequo (s Coppolovou freskou A nyní apokalypsa) a Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Nejbrilantnějším příkladem, jak Schlöndorff-filmař rozumí románovému tvaru, zůstává jeho přepis nezfilmovatelného románu Güntera Grasse Plechový bubínek. Postavy a celý svět předválečného a válečného Gdaňska žijí a existují v této neskladné a kypící knize jen skrz vyprávění protagonisty, malého bubeníčka Oscara, jehož fyziognomie je už sama o sobě těžko zobrazitelným konstruktem. Schlöndorff musel najít herce pro roli skřeta, který silou své vůle přestal ve třech letech růst, přičemž společně s Grassem odmítali možnost, že by roli hrál liliput. Odvážně našli jedenáctiletého chlapce Davida Bennenta, který musel ztvárnit i Oscara dospělého. Především však Schlöndorff musel nalézt odvahu udělat z Grassovy látky konkrétní filmový příběh, odpoutaný od knižního vyprávění, přesto ale zanechat to, co je u Grasse nepostradatelné: groteskní optiku, v níž se zrcadlí pokřivený svět mašírujících zástupů. Schlöndorffovu odvahu ocenili i tam, kde to běžně nemají v popisu práce. V roce 1979 získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Jiří Peňás: „Elitní čtenář mezi filmaři“, Týden 28. I. 2002

Obrázky, fotografie

 
Letní kino

Městská kina na Facebooku Filmjukebox

Opery Balety

aktuality

Hvězda věci v prodeji

V prodeji jsou tašky, vějíře, frisbee a klíčenka kina Hvězda! Předměty jsou umístěny vedle vchodu s ceníkem, prodej na pokladně.

výstavy

Městská kina jsou členem sítě kin
Europa Cinemas
 
kód & design Jakub Němeček, © 2003 - 2011 Městská kina Uherské Hradiště
Náměstí Míru 951, Uherské Hradiště, 686 01, tel: +420 576 514 200