Dvojí život Veroniky

Hvězda, čtvrtek 03.10. 16:00, členové ZF zdarma, 50 Kč

Francie 1991 / 98 min. / od 12 let / titulky

Režie: KRZYSZTOF KIESLOWSKI / Scénář: Krzysztof Kieślowski a Krzysztof Piesiewicz / Kamera: Sławomir Idziak / Hudba: Zbigniew Preisner / Hrají: Irène Jacob, Halina Gryglaszewská, Kalina Jedrusik, Aleksander Bardini, Wladyslaw Kowalski, Jerzy Gudejko, Philippe Volter, Sandrine Dumas, Louis Ducreux ad.

Zvláštní příběh dvou identických dívek – Polky a Francouzky – lze vnímat v nejrůznějších rovinách. Divákovi se záměrně otvírá nekonečný prostor pro úvahy a reflexe. Zatímco "polská" Veronika dává před láskou k muži přednost lásce k hudbě, a proto také umírá, "francouzská" Veronika volí zdánlivě "příjemnější" životní cestu. Obě ženy, které se náhodně setkají jen na dálku a na kratičký okamžik, trpí stejnou srdeční nemocí, mají stejná gesta, používají stejné předměty. Také vztah k otcům je velmi podobný. Zatímco první umírá pro lásku k umění, druhá nachází - jakoby v podvědomí poučena jejím údělem - životní lásku k muži, který je možná strůjcem jejich příběhu. Záhadné věci se tu dějí s neuvěřitelnou přirozeností a jednoduchostí. Kieślowski pomocí dokonale propracovaných detailů vytváří strhující až mystický obraz, naplněný zvláštní emoční silou a vymykající se v mnohém současným kinematografickým trendům. Obrovský podíl na vyznění filmu mají kameraman Sławomir Idziak, hudební skladatel Zbigniew Preisner a především představitelka obou Veronik Irène Jacobová. Snímek získal na filmovém festivalu v Cannes v roce 1991 cenu za nejlepší herecký výkon, cenu FIPRESCI (udělovanou Mezinárodní federací filmových kritiků) a také byl nominován na Zlatou palmu. Na filmovém festivalu ve Varšavě obdržel Cenu diváků.

Obrázky, fotografie

 
Letní kino

Městská kina na Facebooku Filmjukebox

Opery Balety

aktuality

Hvězda věci v prodeji

V prodeji jsou tašky, vějíře, frisbee a klíčenka kina Hvězda! Předměty jsou umístěny vedle vchodu s ceníkem, prodej na pokladně.

výstavy

Městská kina jsou členem sítě kin
Europa Cinemas
 
kód & design Jakub Němeček, © 2003 - 2011 Městská kina Uherské Hradiště
Náměstí Míru 951, Uherské Hradiště, 686 01, tel: +420 576 514 200