Daleká cesta

Hvězda, čtvrtek 04.05. 16:00, na průkazku zdarma, 40Kč

ČR 1949 / 108 min

Režie: ALFRÉD RADOK / Hrají: Blanka Waleská, Otomar Krejča, Viktor Očásek, Zdeňka Baldová, J.O. Martin, Eduard Kohout, Marie Buresová, Rudolf Deyl ml., Karel Effa, Oldřich Dědek, Štefan Bulejko, Karel Jelínek, František Marek, František Vnouček ad.

Expresionistické drama o pronásledování Židů má několik rovin. Osu příběhu tvoří vztah židovské lékařky (Blanka Waleská), jejího árijského manžela (Otomar Krejča) a rodičů doktorky Kaufmannové. Ti jsou transportováni do terezínského ghetta, kde se po nějakém čase octne i jejich dcera. Druhá vrstva ilustruje poměry v pronásledované komunitě svírané všudypřítomným strachem. Svědectví, jež staví do kontrastu kruté lidské osudy s nacistickými propagandistickými šoty, je i nadčasovou výpovědí o postojích v mezní situaci. Autorův důmysl potvrzuje práce s rekvizitami, hra se symboly i stylizace ghetta jako mysteriózního bludiště. Snímek vypovídá i o osobní zkušenosti autorů: Radok byl jako poloviční Žid nucen strávit konec války v pracovním táboře a většina jeho příbuzných zmizela v koncentračních táborech; v terezínském ghettu byl vězněn i spoluautor scénáře, právník a pozdější prorektor AMU Erik Kolár. Dobová kritika obvinila Radoka z formalismu, existencialismu a z podpory sionismu, a tak si Daleká cesta musela počkat na svou oficiální premiéru až do roku 1997, na zahraničních festivalech však slavila úspěch. Celková formální stránka díla řadí "Dalekou cestu" mezi nejoriginálnější díla české kinematografie (nejen) čtyřicátých let.

Oficiální webová stránka: http://www.cfn.cz/obsah.php?id=5800
Letní kino

Městská kina na Facebooku Filmjukebox

Opery Balety

aktuality

Hvězda věci v prodeji

V prodeji jsou tašky, vějíře, frisbee a klíčenka kina Hvězda! Předměty jsou umístěny vedle vchodu s ceníkem, prodej na pokladně.

výstavy

Městská kina jsou členem sítě kin
Europa Cinemas
 
kód & design Jakub Němeček, © 2003 - 2011 Městská kina Uherské Hradiště
Náměstí Míru 951, Uherské Hradiště, 686 01, tel: +420 576 514 200