Pianista

Hvězda, neděle 01.05. 20:00, zdarma
Rezervace zarezervovat lístky

Le Pianiste / Francie 2002 / 148min. / od 15 let

Režie: ROMAN POLANSKI / Scénář: Ronald Harwood / Hrají: Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Julia Rayner, Jessica Kate Meyer a další.

V okamžiku, kdy na Varšavu začnou padat bomby, hraje Władysław Szpilman v rádiu na piáno. Jak měsíce ubíhají, začíná si mladý klavírista uvědomovat hrůzu omezení, které nacisté uplatňují vůči polským Židům - od zvláštních oddělení v tramvajích až po zákaz vycházet mimo nově zbudované zdi ghetta. Když je jeho rodina odvlečena do transportu, podaří se Szpilmanovi dramatický útěk a během zbytku války se ukrývá v různých opuštěných bytech po celém městě. Přežít mu pomůže německý důstojník. Scénář Klavíristy napsal Ronald Harwood volně podle autobiografické knihy Władysława Szpilmana. „Již dávno jsem chtěl udělat film ze druhé světové války,“ řekl novinářům Roman Polański, který v Polsku prožil německou okupaci a podařilo se mu utéct z varšavského ghetta týden před jeho likvidací a transportem všech jeho židovských obyvatel do tábora v Osvětimi. Oscar 2003 za nejlepší neanglicky mluvený film. Od doby, kdy Polański natočil v Polsku svůj debut Nůž ve vodě, uplynulo více než 35 let. Při natáčení Klavíristy režisér spolupracoval s velkým počtem polských herců. Za kamerou byl Pawel Edelman, který se podepsal na historickém koprodukčním snímku Pan Tadeáš. Kostýmy měla na starosti Anna Biedrzycká-Shepard, jež byla nominována na Oscara za Schindlerův seznam. Polský producent filmu neskrýval, že hlavní postavu klavíristy neměla ztvárnit žádná známá hollywoodská hvězda. „Hvězdami tohoto filmu by měl být Roman Polański, scénář a samotná historie,“ prohlásil výkonný producent Lew Rywin. Hlavní roli dostal Adrien Brody, herec, který ještě nepatří k vyhlášeným hollywoodským osobnostem. Je mu 28 let, narodil se v New Yorku, v mládí hrál v televizi a na plátně se poprvé objevil v roce 1989 ve filmu New York Stories. K jeho neznámějším snímkům patří Tenká červená linie od Terrence Malicka.

Letní kino

Městská kina na Facebooku Filmjukebox

Opery Balety

aktuality

Hvězda věci v prodeji

V prodeji jsou tašky, vějíře, frisbee a klíčenka kina Hvězda! Předměty jsou umístěny vedle vchodu s ceníkem, prodej na pokladně.

výstavy

Městská kina jsou členem sítě kin
Europa Cinemas
 
kód & design Jakub Němeček, © 2003 - 2011 Městská kina Uherské Hradiště
Náměstí Míru 951, Uherské Hradiště, 686 01, tel: +420 576 514 200